Sociálne siete

DOMOV

Nakupovanie politických strán považuje Klus za podvod, s ktorým treba skoncovať

Štátnemu tajomníkovi ministerstva zahraničných vecí sa nepáči spôsob, že sa akýkoľvek nový politický subjekt takto vyhne inak povinnému zbieraniu 10-tisíc podpisov, ktoré sú potrebné pre zaregistrovanie novej strany.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 14. marca 2021 o 16:00

78

Martin Klus, foto: SITA/Úrad vlády SR

SITA

BRATISLAVA – Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) považuje „nakupovanie“ politických strán za podvod, s ktorým treba raz a navždy skoncovať. Povedal to pre agentúru SITA. Nepáči sa mu spôsob, že sa akýkoľvek nový politický subjekt takto vyhne inak povinnému zbieraniu 10-tisíc podpisov, ktoré sú potrebné pre zaregistrovanie novej strany. Poukázal na najnovší prípad, kedy odídená skupina poslancov Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) prebrala stranu Hlas ľudu a premenovala na hnutie Republika. Klus doplnil, že príkladov je za posledných niekoľko volebných období možné nájsť určite viacero.

„Navyše, tieto prípady boli takmer vždy aj medializované, či už išlo o politické pokusy Štefana Harabina alebo niektoré ďalšie, často nacionalisticky orientované subjekty. Medzi tie najznámejšie príklady patrí smutný príbeh Strany priateľov vína, čo sú dnešní Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko,“ dodal štátny tajomník. Považuje to za nefér najmä voči tým, ktorí podpísali petíciu za nejakú konkrétnu politickú stranu a neskôr sa nielen premenovala, ale mohla dostať úplne iný, niekedy až extrémistický charakter.

Podľa Klusa je stále až príliš jednoduché nejakú politickú stranu prevziať, premenovať a následne spojiť s hodnotami, ktoré sú diametrálne odlišné od tých, pod ktoré sa na začiatku tisícky občanov podpísali. „Všetkým nám musí byť jasné, že takéto praktiky majú aj iné, než len nejaké stranícke, príbuzenské či ideologické motívy,“ podotkol s tým, že si vie predstaviť väčšie sprísnenie podmienok takým smerom, aby toto takzvané nakupovanie strán nebolo prinajmenšom takéto jednoduché. „Pretože ja to považujem za podvod, s ktorým treba raz a navždy skoncovať. Verím, že nájdeme spôsob, aby sa nestávalo, že niekto, kto podpísal napríklad petíciu za vznik Strany priateľov vína, nebol po čase nemilo prekvapený z toho, že dnes je z tejto strany napríklad nejaká strana, ktorá rozdáva šeky s neonacistickou symbolikou,“ zdôraznil.

„Upozorňoval som na to ešte ako poslanec opozície a aj na najnovší prípad rozkolu u Kotlebovcov, po ktorom si odídenci ľahko našli nový politický subjekt. To len potvrdzuje, že s tým treba urobiť poriadok,“ uviedol a dodal, že o sprísnení podmienok by chcel diskutovať, možno ešte tento mesiac, aj s kolegami na ministerstve vnútra, pod ktoré táto téma kompetenčne spadá.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA