Sociálne siete

DOMOV

Norbert B. chcel sledovanie novinárov od Kriminálneho úradu finančnej správy

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 10:30

71

large naka ab
ZDROJ: Ilustračné foto, SITA/KR PZ Banská Bystrica

REKLAMA

7. december 2020 13:14 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Podnikateľ z Nitry Norbert B. chcel, aby ľudia z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sledovali novinárov Moniku Tódovú a Štefana Hríba a advokáta Daniela Lipšica. Vo svojej výpovedi z 11. novembra to uviedol vtedajší riaditeľ KÚFS Ľudovít M., ktorý polícii opisoval, ako sa Norbert B. stretával so špičkami polície a prideľoval im úlohy. Informuje o tom Denník N.

„Na jeseň 2017 na tomto stretnutí ma Noro požiadal, či by som nezabezpečil sledovanie novinárov a politikov vo vzťahu k nejakým informáciám, ktoré potrebovali,“ vypovedal Ľudovít M. Stretnutie bolo podľa neho v pivnici vinárstva Radošina, ktoré vlastní Norbert B. Takéto schôdzky boli podľa Ľudovíta M. aj v rokoch 2015 a 2016 a zúčastňoval sa na nich okrem hostiteľa Norberta B. aj policajný prezident Tibor G. a ľudia z vedenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter H., Róbert K. či Bernard S. „Potom tam chodil vždy Dušan K. a Robert Kaliňák,“ vypovedá bývalý šéf finančnej kriminálky o stretnutiach k ukončeniu roka, na ktorých vraj minister Kaliňák zvykol tejto partii ďakovať „za prácu“.

Bašternáka najprv polícia ani prokuratúra vyšetrovať nechcela

Polícia a prokuratúra najprv Ladislava Bašternáka vyšetrovať nechcela. To, že to z ich strany nebola náhoda alebo len nedbanlivosť, teraz vo svojej výpovedi potvrdil bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít M. Informuje o tom Denník N.

„Na pozíciu KUFS som nastúpil asi mesiac po tom, čo bolo trestné oznámenie spoločnosti BL 202, s.r.o. odmietnuté vyšetrovateľom NAKA a nebola podaná ani sťažnosť,“ hovorí Ľudovít M. Išlo o rok 2014. Dôvod na trestné stíhanie nevidela ani vyšetrovateľka Tatiana Ujváryová, ani špeciálny prokurátor Dušan K. BL 202 bola Bašternákova firma, ktorá si od štátu uplatnila podvodné vratky DPH vo výške dva milióny eur na základe fiktívneho predaja bytov. Ľudovít M. hovorí, že na veci napriek tomu ďalej pracovali a pripravovali sa vraj na podanie trestného stíhania. V skutočnosti sa však nové vyšetrovanie začalo až v marci 2016, keď o Bašternákovom nevyšetrení informovali médiá.

„Niekedy v roku 2015 alebo 2016 ma vytiahol na obed Tibor G. do reštaurácie Steam&Coffee pod rozhlasom. Na tomto stretnutí sa ma pýtal na situáciu okolo Ladislava Bašternáka, či je potrebné podávať trestné oznámenie, respektíve, či je v plnom rozsahu preukázaná škoda, ktorú daňovými podvodmi spôsobil,“ popisuje stretnutie Ľudovít M. „Na to som mu povedal, že nerozumiem, prečo neuplatnil účinnú ľútosť a nezaplatí dlžnú sumu a všetci by boli v pohode. Na to mi Tibor povedal, že ‚tí zhora to nechcú‘, nekonkretizoval, kto zhora. Tak ma požiadal, aby som ho informoval o jednotlivých krokoch v tejto veci,“ povedal Ľudovít M.

https://dennikn.sk/2175925/bodor-chcel-sledovanie-novinarov-priamo-od-vedenia-financnej-kriminalky-vypoveda-mako/?ref=tit1

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA