Sociálne siete

DOMOV

Obhajcovia Jaroslava H. podali námietku zaujatosti voči členovi senátu

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 22:35

191

large hascak eecf
ZDROJ: Jaroslav Haščák na archívnej snímke, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

28. december 2020 20:04 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Obhajcovia spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. podali námietku zaujatosti voči jednému členovi senátu, ktorý má na Najvyššom súde SR (NS SR) rozhodovať o jeho sťažnosti voči vzatiu do väzby. Ako ďalej informoval advokát obvineného Martin Škubla, námietku zaujatosti podávali s cieľom zabezpečiť nezávislé a nestranné posúdenie prípadu obvineného. Dúfajú, že ju najvyšší súd urýchlene prejedná tak, aby sa o väzobnej veci čo najrýchlejšie rozhodlo.

„K osobe namietnutého člena senátu 4T a dôvodom námietky sa však až do rozhodnutia najvyššieho súdu vyjadrovať nebudeme,“ uviedol Škubla. Zároveň zopakoval, že väzobné stíhanie Jaroslava H. považujú jeho advokáti za nezákonné a nedôvodné a zo strany orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) za účelové. „Náš klient je totiž už 27 dní obmedzený na osobnej slobode na základe obvinenia, ktoré sa neopiera o konkrétne dôkazy a ktoré sa navyše týka takmer 15 rokov starej veci. OČTK zároveň od jeho zadržania neurobili ani jeden vyšetrovací úkon, ktorého by sa mohla týkať údajná obava z kolúzneho konania nášho klienta, predovšetkým nevypočuli ani jedného svedka,“ zdôraznil Škubla.

Rozhodovanie o väzbe Jaroslava H. je podľa názoru advokátov z hľadiska rýchlosti v rozpore s požiadavkou „urýchlene“ vyplývajúcej z Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Požiadavkám dohovoru podľa nich predovšetkým nezodpovedá doterajší postup sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), na čo poukazujú aj v sťažnosti proti vzatiu do väzby. „Je zlým signálom pre úroveň právneho štátu na Slovensku, ak súdy, najmä vďaka doterajšiemu postupu ŠTS, dodnes vo väzobnej veci Jaroslava H. právoplatne nerozhodli,“ dodal Škubla.

Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku vzala začiatkom decembra finančníka Jaroslava H. do väzby. Dôvodom bola obava z možného ovplyvňovania svedkov. Finančník, ktorého polícia obvinila z trestných činov korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s nahrávkami kauzy Gorila, podal proti rozhodnutiu sťažnosť.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA