Sociálne siete

COVID19

Podľa prezidentky by mala byť zmluva o nákupe vakcíny Sputnik V. zverejnená

Viac svetla do tejto záležitosti vnesie podľa prezidentky zverejnenie zmluvy, o ktorom musí rozhodnúť príslušné ministerstvo.

Zverejnené:

Upravené: 19. apríla 2021 o 11:21

215

caputova
Zuzana Čaputová, zdroj: YouTube/Zuzana Čaputová

REKLAMA

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala tento týždeň ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o sprístupnenie zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V. Ten jej zmluvu následne priniesol na spoločné stretnutie v utorok. Lengvarský sa na ďalší deň vyjadril, že zverejnenie zmluvy k vakcíne sa podrobí právnej analýze

„V pondelok (12. apríla) som požiadala ministra zdravotníctva o sprístupnenie zmluvy o dodávkach vakcíny Sputnik V na Slovensko. K tomuto kroku som pristúpila preto, lebo v posledných dňoch zaznievali vyjadrenia, že Slovenská republika alebo jej inštitúcie porušili uvedenú zmluvu, čo môže mať vplyv na našu reputáciu, prípadne mať za následok povinnosť vrátiť vakcínu,“ napísala v stanovisku na sociálnej sieti Facebook prezidentka SR Zuzana Čaputová.

K zmluve sa následne vyjadrila, že by mala byť povinne zverejnená. „Podľa môjho názoru ide o zmluvu, ktorá by mala byť príslušným spôsobom povinne zverejnená. Je na rozhodnutí toho, kto zmluvu uzavrel, aby k tomu urobil všetky kroky. Zároveň som si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo dňa 6.4., ktorý slovenskej zmluvnej strane zaslala ruská strana a v ktorom požiadala o vrátenie vakcíny. Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ píše sa ďalej v stanovisku prezidentky.

Viac svetla do tejto záležitosti vnesie podľa prezidentky zverejnenie zmluvy, o ktorom musí rozhodnúť príslušné ministerstvo. „Očakávam, že kým sa tak stane, verejnosť nebude ďalej znepokojovaná šírením nepravdivých informácií, z koho viny došlo k porušeniu zmluvy o dodávke vakcíny.“

„Správu, že agendu ohľadom vakcíny Sputnik V prebral minister zdravotníctva vnímam pozitívne a oceňujem jeho prísľub, že riešenie zmluvných vzťahov, proces povoľovania vakcíny a s tým súvisiaca komunikácia už bude prebiehať štandardným spôsobom. Cieľ vlády zabezpečiť pre našich občanov ďalšiu vakcínu, považujem za úplne legitímny a správny. Nesmie však byť ďalej prezentovaný v protiklade so snahou kompetentných inštitúcií overiť jej bezpečnosť a účinnosť,“ ukončila Čaputová.

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA