Sociálne siete

DOMOV

Pokračuje súd v kauze vraždy exprimátora, na pojednávanie prišla aj Alena Zs.

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 12:06

254

large alena zs ae
ZDROJ: Na archívnej snímke obžalovaná Alena Zs., SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

1. december 2020 10:02 SITA, redakcia

BANSKÁ BYSTRICA – Záverečnými rečami obžalovaných dnes pokračuje hlavné pojednávanie vo veci vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici. Na pojednávanie prišla aj spoluobvinená Alena Zs., ktorá je súdená tiež v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka. Záverečné reči prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a obhajcov zazneli už v pondelok, pričom prokurátor vo svojej žiada pre všetkých troch obžalovaných 25-ročné tresty odňatia slobody.

Senát odročil hlavné pojednávanie na piatok 4. decembra o 10:00, súd by mal vtedy vyniesť rozsudok. Hlavný obžalovaný Roman O. dnes vo svojej záverečnej reči poprel, že by si objednal vraždu bývalého primátora. Sled udalostí zo svojho pohľadu popísala v dvojhodinovej záverečnej reči Alena Zs., ktorá tvrdila, že to, z čoho je obvinená, sa „tak nemohlo stať“. Tiež konštatovala, že svedok Zoltán A. si všetko vymyslel a podľa nej vo svojich výpovediach klamal. Postupne podrobne rozobrala výpovede všetkých svedkov, ktoré v prípade zazneli počas prípravného konania a na 13 pojednávaniach od apríla tohto roka. Tvrdí, že voči nej neboli predložené žiadne priame ani nepriame dôkazy o účasti na vražde exprimátora, pričom nemala na to ani žiaden motív.

Hlavným obžalovaným je Roman O., ktorý si mal vraždu objednať. Obžalovaná Alena Zs. mala byť sprostredkovateľkou vraždy a ďalší obžalovaný Vladimír M. ju mal následne zadať Štefanovi Kaluzovi, ktorý je už za jej vykonanie právoplatne odsúdený. Hlavným svedkom v tejto kauze má byť Zoltán A., ktorý je kľúčovým svedkom aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil. Alena Zs. v minulosti robila Romanovi O. politickú kampaň na post primátora Hurbanova proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA