Sociálne siete

DOMOV

Poslancov dnes zamestnajú reformné zmeny v justícii

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 12:10

55

large IMG  min daadb
ZDROJ: SITA

REKLAMA

1. december 2020 09:11 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Reforma justície, ktorá zahŕňa reformu Súdnej rady SR, majetkové previerky sudcov, reformu Ústavného súdu SR, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho súdu SR, má dnes podľa programu zamestnať poslancov Národnej rady SR počas piateho rokovacieho dňa 18. schôdze. Reforma justície má vstúpiť do platnosti od 1. januára 2021. Piaty rokovací deň sa začína o 9:00.

V prípade súdnej rady sa zákon zameriava na právnu úpravu regionálneho princípu volieb členov súdnej rady sudcami, zavedenie nesudcovského prvku v prípade členov súdnej rady nominovaných výkonnou a zákonodarnou mocou. Zákonom sa tiež rozširuje pôsobnosť rady o konanie vo veciach majetkových pomerov sudcov. Zároveň jej právna úprava umožňuje vykonávať aktívny dohľad nad spĺňaním predpokladov sudcovskej spôsobilosti vlastným autonómnym konaním a preverovaním. V súvislosti so zriadením Najvyššieho správneho súdu SR dochádza k jeho ukotveniu v sústave súdov.

Zvýšiť sa má aj kvórum pre voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR tak, že na zvolenie kandidáta je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých hlasov poslancov parlamentu. Úprava reaguje na situáciu z roku 2019, keď Národná rada SR nebola schopná nominovať prezidentovi SR dostatočný počet kandidátov na ústavných sudcov. Novela ústavy vyžaduje od NR SR, aby parlament zvolil potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu do dvoch mesiacov od uplynutia funkčného obdobia sudcu ústavného súdu. Ak národná rada nebude schopná zvoliť kandidátov, prezident SR bude môcť vymenovať sudcov ústavného súdu bez návrhu parlamentu.

Zákonodarcovia majú dnes prerokovať aj novelu zákona o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska či novelu zákona o energetickej efektívnosti.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA