Sociálne siete

COVID19

Premiér dohodol pre Slovensko dva milióny dávok Sputnika V do júna tohto roka

Ruskou vakcínou by po plnej dodávke mohol byť podľa Matoviča zaočkovaný každý štvrtý Slovák.

Zverejnené:

Upravené: 20. februára 2021 o 11:10

145

matovic
Premiér Igor Matovič počas piatkovej tlačovej besedy. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

SITA

BRATISLAVA – Ak by bolo na Slovensku možné očkovať sa vakcínou Sputnik V, zaočkovalo by sa o stotisíce ľudí viac, ako bez nej. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol predseda vlády Igor Matovič, ktorý predstavil prieskum verejnej mienky. Z prieskumu agentúry AKO vyplýva, že ak by do výberu vakcín pribudla ruská vakcína, zaočkovalo by sa o 8,3 % populácie viac. Očkovať by sa teda dalo o 300-tisíc ľudí viac iba preto, že by mali k dispozícii vakcínu Sputnik V. „To je nám naozaj jedno, či sa na Slovensku zaočkuje 300-tisíc ľudí navyše?“ pýta sa premiér. Strana Za ľudí sa podľa neho rozhodla robiť pokusy na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny.

V prieskume vyjadrilo podľa premiéra ochotu dať sa zaočkovať 68 % ľudí. Keby bola na Slovensku k dispozícii aj vakcína Sputnik V, ochota opýtaných stúpla zo 68 % na takmer 74 %. „Preto si kladiem otázku, o čo nám tu ide. Ideme spolu bojovať za ľudí alebo proti ľudom?“ pýta sa premiér s odkazom na koaličného partnera. Bol by podľa jeho slov veľmi rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil vakcíne výnimku a umožnil tak občanom očkovať sa ňou.

Matovič dodal, že cena za dve dávky ruskej vakcíny vychádza v prepočte na 17 eur, čo je polovičná suma voči Moderne. Predseda vlády by sa podľa jeho slov dal zaočkovať ruskou vakcínou, ak by bola k dispozícii. „Bez najmenších problémov,“ dodal.

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vo svojom stanovisku apeluje na to, že minister zdravotníctva môže z vlastného rozhodnutia udeliť neschválenej vakcíne výnimku. Premiér podľa strany hľadá len ďalšieho triedneho nepriateľa, na ktorého by mohol zhadzovať zodpovednosť a posielať ho kopať hroby. „Ak tu vakcínu chce mať, nech namiesto hysterických tlačoviek vydá pokyn svojmu ministrovi a vakcínu sem dovezú. Ak nám Sputnik môže pomôcť, treba ho objednať a dôrazne upozorniť ľudí, že ide o experimentálny neregistrovaný liek,“ uviedla hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Premiér: Životy sú viac ako koaličná zmluva

Pokiaľ by si mal  Matovič vybrať medzi koaličnou zmluvou alebo zdravím a životmi ľudí, vybral by si zdravie, život a verejný záujem. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii v súvislosti so sporom medzi stranou Za ľudí a zvyškom koalície o zabezpečení ruskej vakcíny Sputnik V.

„V tejto koalícii je všetko možné,” povedal premiér s tým, že je možné, že podpíše „recept na záchranu milióna ľudí”, pričom koaličný partner následne oznámi, že odchádza z koalície. „Keď koaličný partner teraz si povie, že politikárčenie je cennejšie a hra na percentá ľudí, ktorí nemajú radu Rusko, holt, to bude ich rozhodnutie,” vyhlásil Matovič. Doplnil, že politici by sa mali špeciálne v čase pandémie správať zodpovedne. „O životoch a smrti by sa politikárčiť nemalo,”“ skonštatoval premiér.

Matovič zároveň povedal, že by bol rád, kedy aj parlamentná opozícia spolupracovala s vládou v boji proti pandémii. „Lebo čo je rozdiel medzi nami a Britániou, alebo Portugalskom a podobnými krajinami, kde ten lockdown zaberá? No to, že všetci ťahajú spolu,” povedal. Ako protiklad uviedol premiér opozičné zhromaždenia 17. novembra minulého roku, kde podľa jeho slov opoziční politici „ako opice nadskakovali bez rúšok a teraz ich kolega je na umretie (poslanec Ľubomír Petrák, pozn. SITA)”. „Ale to už nepovedia, že oni sú toho príčinou,” dodal Matovič

Článok sme aktualizovali.

Čítajte tiež:

Za ľudí: Registrácia vakcíny má jasný postup, minister ju môže zazmluvniť i bez súhlasu vlády

Ak by bola k dispozícii vakcína Sputnik V, zaočkovanosť populácie by sa podľa Krajčího zvýšila o osem percent

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA