Sociálne siete

DOMOV

Pri vyšetrovaní je policajt podriadený prokurátorovi, hovorí odborníčka na trestné právo

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 21:20

28

large kurillovska cfb
ZDROJ: Na archívnej snímke Lucia Kurilovská, SITA/Ľudovít Vaniher

1. január 2021 18:10 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Akonáhle začne polícia v nejakom prípade trestné stíhanie, musí byť vo veci ustanovený dozorujúci prokurátor. Ako ďalej v rozhovore pre agentúru SITA a portál Webnoviny.sk uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská, policajt vykonávajúci vyšetrovanie je prokurátorovi podriadený, ale nemusí od neho žiadať súhlas na všetky úkony. „Prokurátor dáva súhlas alebo príkaz na niektoré presne stanovené zaisťovacie úkony alebo úkony na zabezpečovanie informácií prostredníctvom operatívno-pátracej činnosti,“ uviedla.

Naopak niektoré úkony môže policajt uskutočniť sám, napríklad predvolávať svedkov alebo priberať znalcov, pričom v niektorých situáciách stačí iba dodatočný súhlas prokurátora. „Keby prokurátor dodatočne nedal ten súhlas, všetky dôkazy získané tým úkonom sa považujú za neplatné,“ zdôraznila Kurilovská. Zároveň podľa nej môže prokurátor úkony policajtovi aj nariadiť.

Prokurátor má ako „pán sporu“ podľa Kurilovskej takisto, v prípade, že bolo vznesené obvinenie, právomoc trestné konanie postúpiť, prerušiť, zastaviť, prípadne navrhnúť uzavretie dohody o vine a treste. Dodala, že prokurátor má tiež právo rozhodnúť o prepustení väzobne stíhanej osoby, keď pominú dôvody väzby.

Celý rozhovor je dostupný na: https://www.webnoviny.sk/kurilovska-spolupracujuci-obvineny-je-velmi-silny-institut-nestaci-vsak-ze-niekto-len-nieco-povie-a-zacnu-razie-a-zatykanie/

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA