Sociálne siete

DOMOV

Príslušníci väzenskej a justičnej stráže odmietajú všetky medializované obvinenia

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 14:56

43

large lucansky cef
ZDROJ: Milan Lučanský, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

4. január 2021 05:49 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Príslušníci a zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) odmietajú všetky medializované obvinenia zo strany politikov, médií, verejnosti a uverejnených hoaxov, že sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zraneniach policajného exprezidenta Milana Lučanského, jeho rozhodnutiach a následnej smrti. Uviedli to v liste adresovanému prezidentke SR, predsedovi vlády, poslancom, generálnemu prokurátorovi, ministerke spravodlivosti SR, verejnej ochrankyni práv, generálnemu riaditeľovi ZVJS a verejnosti. Príslušníci zboru tiež plánujú podať trestné oznámenie na šíriteľov „zámerných lží“. Sú presvedčení, že v prípade Milana Žitného či Fedora Flašíka ide o napĺňanie skutkovej podstaty trestných činov krivého obvinenia, šírenia poplašnej správy a ohovárania.

Príslušníci ZVJS sú podľa vlastných slov svedkami toho, že odstúpenie Milana Ivana z funkcie generálneho riaditeľa ZVJS po pokuse o samovraždu Milana Lučanského prispelo k napätiu vo väzniciach medzi samotnými príslušníkmi a zamestnancami zboru. Vznikli aj obavy o zachovanie vážnosti, dôstojnosti a účelu profesie príslušníka, k polarizácii v spoločnosti a k zvýšeniu nedôvery v inštitúciu. Odstúpenie Milana Ivana vnímajú zamestnanci ZVJS ako predčasný krok, vyvolaný tlakom dezinformácií ovplyvňujúcich verejnosť, čo by mohlo slúžiť ako nepriaznivý precedens, na základe ktorého bude môcť byť odvolaný ktokoľvek na základe nepotvrdených a neprešetrených informácií.

„Tak, ako v iných prípadoch pokusov o samovraždu vo väzenských zariadeniach, aj v prípade pána Lučanského sme za to, že riadnym vyšetrovaním generálneho prokurátora, zriadenej nezávislej vyšetrovacej komisie a orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) sa jednoznačne preukáže ako príčina smrti jeho osobné rozhodnutie a nie zlyhanie jednotlivca, skupiny osôb, či systému dozoru a stráženia obvineného v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Prešov,“ zdôraznili v liste.

Bičovanie vášní?

Podľa príslušníkov ZVJS aktuálnu situáciu zneužívajú rôzni ľudia na poburovanie verejnosti a bičovanie spoločenských vášní. „Považujeme takéto konanie za mimoriadne nebezpečné, preto sa plánujeme brániť aj právnou cestou podaním trestného oznámenia na šíriteľov týchto zámerných lží, či nepodložených konšpirácií. Sme presvedčení o tom, že napríklad v prípade Žitného, Flašíka alebo Mužíka ide o napĺňanie skutkovej podstaty trestných činov krivého obvinenia, šírenia poplašnej správy a ohovárania. Opomenutie dôsledného preskúmania následkov konania týchto osôb by vytvorilo negatívny precedens pri obdobných situáciách v budúcnosti,“ dodali.

Ako pokračovali, ZVJS v žiadnom prípade neodopiera obvineným v kolúznej väzbe kontaktovanie svojich blízkych. Kolúzna väzba bola Lučanskému nariadená z obavy, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo iným spôsobom mariť dôkazy.

„Pri prijímaní do väzby bol Lučanský tak, ako každý iný obvinený vo väzbe, poučený o svojich právach a povinnostiach, vrátane možnosti požiadať OČTK alebo súd o súhlas telefonovať a prijímať návštevy,“ vysvetlili v liste príslušníci ZVJS s tým, že Lučanský túto možnosť nevyužil. V čase jeho hospitalizácie v nemocnici pre obvinených v Trenčíne ho iniciatívne opätovne upozornili na možnosť požiadať o takýto súhlas. Vtedy sa Lučanský rozhodol požiadať o súhlas telefonovať s manželkou. „Odpoveď NAKA na jeho žiadosť bola doručená do ústavu v Prešove až dňa 31. decembra 2020 s tým, že OČTK neudelili tento súhlas,“ podotkli v liste. Dodali, že všetky podmienky výkonu väzby, ako aj zaobchádzanie s obvineným a všetky úkony uskutočnené s obvineným boli schválené a kontrolované dozorujúcim prokurátorom.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA