Sociálne siete

DOMOV

Darované pľúcne ventilátory od maďarskej firmy využijú v dolnokubínskej nemocnici

Situácia v štyroch krajských nemocniciach je podľa Eriky Jurinovej vážna a lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plne obsadené.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

66

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová (uprostred) počas prijatia nových pľúcnych ventilátorov. Foto: SITA/ŽSK

SITA

ŽILINA – Dva nové pľúcne ventilátory prevzala včera predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová od zástupcov maďarskej spoločnosti Limitless Medical Ltd. Darované prístroje pomôžu riešiť akútnu situáciu s nedostatkom pľúcnej ventilácie v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín.

Situácia v štyroch krajských nemocniciach je podľa Jurinovej vážna a lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plne obsadené. „Aktuálne máme obsadených 177 reprofilizovaných lôžok a 29 osôb bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, čím bola kapacita ventilátorov v maximálnej miere naplnená. Aj preto sme oslovili niekoľko spoločností, či by boli ochotné podať pomocnú ruku a darovať tieto dôležité prístroje na záchranu ľudských životov v boji s ochorením COVID-19,“ vysvetlila Jurinová.

Pomoc maďarskej firmy by nemala zostať ojedinelou. „Nechceme sa dostať do stavu, keď budú musieť zdravotníci rozhodovať, koho na prístroj pripojiť a kto tú šancu nedostane. Nové ventilátory poputujú do dolnooravskej nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne. Máme prisľúbený rovnaký dar i od slovenskej firmy, ktorý o pár dní posilní kapacity v nemocnici v Liptovskom Mikuláši,“ uzavrela predsedníčka ŽSK.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA