Sociálne siete

COVID19

Situácia v popradskej nemocnici je kritická, kapacita lôžok je plná

Za zvýšeným počtom nakazených je nedodržiavanie pravidiel a rodinné oslavy.

Zverejnené:

Upravené: 21. marca 2021 o 10:34

147

large rusko doktor bdfe
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Bermix Studio

REKLAMA

SITA

POPRAD – Popradská nemocnica funguje na hranici svojich kapacít. Kapacita lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je plná, zdravotnícki pracovníci zažívajú najväčší nápor za celé trvanie pandémie ochorenia COVID-19. Na kritickom stave sa podpísala epidemická situácia, ktorá sa v posledných týždňoch pod Tatrami vyvíja nepriaznivo. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Erik Chorvát, podľa ktorého rastie počet hospitalizovaných pacientov, ktorí si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu. Za zvýšeným počtom nakazených je nedodržiavanie pravidiel a rodinné oslavy.

V piatok 19. marca v meste mimoriadne zasadal aj krízový štáb Okresného úradu Poprad. Podľa riaditeľa nemocnice je situácia veľmi vážna, až kritická. Lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plné a rezervy nie sú. „Už niekoľko dní máme tieto lôžka obsadené na sto percent, a ak sa aj náhodou nejaké uvoľnia, už sú ihneď obsadené. Tlak na lôžka je enormný a nielen z nášho regiónu, ale aj z okolitých nemocníc,“ povedal Chorvát v sobotu 20. marca počas brífingu v Poprade. Podľa jeho slov pacient, ktorý by mohol potrebovať takéto lôžko, ho už pri aktuálnej situácii nemusí mať k dispozícii. V nemocnici sa tiež obávajú, že niektorým pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii pri ohrození zdravia alebo života, nebude technicky možné poskytnúť dostatočnú lekársku pomoc. Hoci podľa riaditeľa patrí okres Poprad medzi bordové, vzhľadom na situáciu v nemocnici sa to môže zmeniť.

„Fungujeme na hraniciach možností, ktoré okres Poprad má. Nemôžeme požiadať o pomoc niekoho iného, pretože všetky okresy majú rovnakú situáciu, niektoré okresy ešte horšiu,“ uviedol prednosta okresného úradu Jozef Bednár. Do nemocnice sa podľa neho dostávajú už aj ľudia v mladšom veku, dokonca aj deti. Ako informoval krízový štáb, v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách. Prevažná časť hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sú ľudia z prostredia, kde sa dôsledne nedodržiavajú epidemické opatrenia. Bednár poukázal aj na rodinné oslavy, na ktorých sa schádzajú ľudia z viacerých regiónov.

Nepriaznivú situáciu by podľa krízového štábu mohlo zlepšiť plošné očkovanie, dodržiavanie hygienických opatrení a nariadení. A teda, ak by široká verejnosť dôrazne a naďalej obmedzila svoju mobilitu mimo svojho bydliska a rešpektovala obmedzenia slobody pohybu v zmysle uznesenia vlády a opatrenia orgánov verejného zdravotníctva. Apeluje tak na obyvateľov, aby pri nevyhnutnom pobyte vo vonkajších priestoroch dodržiavali opatrenia a vyhýbali sa miestam, kde sa združuje vyšší počet ľudí a ľudí bez rúšok. „Jediná cesta je, že ľudia začnú sami uvažovať o tom, kde sa nachádzame. A že to nie je o tom, že zlyhal štát či samospráva, ale o tom, že máme nepriateľa, ktorý sa volá koronavírus, a ktorý, ak my budeme ľahostajní alebo nebudeme dodržiavať pravidlá, bude mať slobodnú cestu,“ dodal Bednár. Okresný úrad tiež apeluje, aby ľudia s ochorením COVID-19 a tí, ktorí prišli do kontaktu s pozitívnou osobou, dôsledne dodržiavali izoláciu v domácom prostredí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA