Sociálne siete

DOMOV

SLOBODA ZVIERAT: Vyzýva ľudí, aby nekonzumovali Foie Gras

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 0:11

215

ffccc  ee

REKLAMA

25. október 2020 11:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 25. októbra (SITA) – Sloboda zvierat vyzýva ľudí, aby nekonzumovali Foie Gras – tučnú pečeň z husí a kačiek. Organizácia to uviedla na sociálnej sieti. Sloboda zvierat vysvetlila, že luxusná francúzska pochúťka spojená s jesenným obdobím je v skutočnosti výsledkom veľkého utrpenia zvierat. Husi a kačky sú podľa nej počas výkrmu na dosiahnutie požadovanej veľkosti pečene prikrmované viackrát denne pomocou dlhej tuby, ktorá je zavedená do ich hrdla. Za pár sekúnd sa do ich tráviaceho traktu dostane toľko krmiva, že pečeň častokrát doslova exploduje.

Mimovládna organizácia upozorňuje, že pečeň husí a kačiek je pri výkrme na Foie Gras oproti normálu až desaťnásobne zväčšená. Násilné prikrmovanie okrem toho spôsobuje zvieratám zdravotné ťažkosti, od zapáleného a podráždeného pažeráka a smrteľných chorôb tráviaceho traktu až po zástavu dýchania či neschopnosť pohybu.

Podľa Slobody zvierat vo farmách na výrobu Foie Gras vyrastajú husi a kačky v klietkach, ktoré im znemožňujú si čo i len roztiahnuť krídla. Život v klietke bez vody zvieratám často spôsobuje rôzne zápaly a slepotu.

Organizácia dodáva, že okrem veľkého utrpenia zvierat predstavuje Foie Gras zdravotné riziko aj pre ľudí. Je totiž obalená tukom a chorobne prerastená, vďaka čomu obsahuje 86 percent tuku a 260 miligramov cholesterolu na 100 gramov Foie Gras.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA