Sociálne siete

DOMOV

Slovensko by malo podľa prezidentky vyrábať vakcíny, má na to kapacity

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 5. februára 2021 o 23:09

3

ZDROJ: Zuzana Čaputová, SITA/Branislav Bibel

5. február 2021 10:07 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Vyrábať vakcíny a zvýšiť tým ich dostupnosť by mal byť strategický cieľ SR. Po štvrtkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO) to na sociálnej sieti napísala prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa hlavy štátu aktuálna situácia s nedostatkom vakcín a výskyt nových mutácií koronavírusu ukazujú, že sa musíme na budúcnosť lepšie pripraviť.

„Spoločný európsky nákup vakcín bol v čase ich vývoja nevyhnutný, musíme sa však rýchlo pripraviť na situáciu, kedy tie isté vakcíny dokážeme so zapojením našich kapacít vyrábať aj na Slovensku,” uviedla prezidentka s tým, že expertov a výrobné zariadenia na to máme. Ďalej vyhlásila, že využije všetky svoje medzinárodné kontakty, aby sa výroba vakcíny na Slovensku stala realitou.

Čaputová s Krajčím diskutovali aj o stave vakcinácie a jej manažmente. Podľa prezidentky je proces vakcinácie dlhodobý a komplexný projekt, ktorý presahuje rámec ministerstva zdravotníctva. „Vyjadrila som preto pánovi ministrovi svoj názor, že by bolo prospešné, aj po vzore iných krajín, uvažovať o jednom centrálnom a nadrezortnom riadiacom bode celej očkovacej operácie,” uviedla hlava štátu.

Prezidentka sa s ministrom zdravotníctva zaoberala aj aktuálnou pandemickou situáciou, aj s ohľadom na medializované informácie o britskej mutácii vírusu na Slovensku. „COVID automat môže znamenať väčšiu predvídateľnosť rozhodnutí vlády v manažmente pandémie, čo by bol nepochybne výrazný posun vpred,” skonštatovala Čaputová. Dodala, že úspešnosť celej veci určí až citlivé nastavenie výnimiek zo zákazu vychádzania, ktoré zohľadní nevyhnutnú mieru testovania a zároveň aj kapacitu štátu a samospráv pri zabezpečení testovania a kontrole dodržiavania opatrení.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA