Sociálne siete

DOMOV

Najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet v histórii Slovenska odhalili v Lučenci

Kriminálny úrad finančnej správy zaistil pri zásahu 24,6 milióna kusov cigariet, viac ako 44 ton tabaku vrátane strojov na výrobu cigariet.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 1:41

158

cigarety
Kriminálny úrad finančnej správy odhalil v Lučenci najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet v histórii Slovenska, SITA/FS SR

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Finančná správa v rámci akcie Čierny panter odhalila v Lučenci doteraz najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet v novodobej histórii Slovenska. Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) pri zásahu zaistil 24,6 milióna kusov cigariet, viac ako 44 ton tabaku vrátane strojov na výrobu cigariet. Finančná správa tak zabránila možnému úniku na DPH a spotrebnej dani vo výške takmer šesť miliónov eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

„Na trestnej činnosti sa podieľalo najmenej 18 osôb, z toho 16 príslušníkov ukrajinskej národnosti a dvaja Slováci, zadržaní boli všetci priamo pri čine. Všetky zadržané osoby vzal sudca do väzby z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti a taktiež, že ujdú alebo by sa mohli skrývať, aby sa vyhli trestnému stíhaniu,“ vysvetlil podrobnosti zásahu riaditeľ KÚFS Miroslav Homola.

Finančnej správe sa podarilo zhabať cigarety svetoznámych značiek v celkovom počte až 24 568 400 kusov a tabak o hmotnosti 44 300 kilogramov. Zaistené boli aj technologické zariadenia na výrobu cigariet a spracovanie tabaku a tiež motorové vozidlá, listiny a výpočtová technika.

Desiatky príslušníkov KÚFS pracovali na akcii niekoľko týždňov. Iba tento jeden záchyt v Lučenci predstavuje viac ako jednu tretinu zadržaných cigariet za posledné tri roky. „Za uplynulé dva týždne sme zadržali šesťkrát viac cigariet ako za celý uplynulý rok. Aj tento zásah dokazuje, že dosahujeme stále lepšie výsledky vo vyšetrovacej a operatívnej činnosti. Celkový zastavený únik na spotrebných daniach a dani z pridanej hodnoty je predbežne vyčíslený na takmer 6 miliónov eur,“ povedal prezident finančnej správy Jiří Žežulka, ktorý zároveň poďakoval za spoluprácu polícii, ozbrojeným silám, hasičom aj Správe štátnych hmotných rezerv.

Za prvé dva mesiace tohto roka zadržala finančná správa 65 percent z celkového počtu zadržaných cigariet v roku 2019.

cigarety

Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) odhalil v Lučenci najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet v histórii Slovenska. V rámci akcie Čierny panter zaistili 24,6 milióna kusov cigariet, viac ako 44 ton tabaku vrátane strojov na výrobu cigariet. Foto: SITA/FS SR

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA