Sociálne siete

DOMOV

Viaceré medializované kauzy vyplynuli z vyšetrovania takáčovcov

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 0:31

5

ZDROJ: Ilustračné foto/Globalnews

29. január 2021 12:40 SITA, redakcia

PEZINOK – Viaceré medializované trestné kauzy vyplynuli z vyšetrovania zločineckej skupiny takáčovcov. Na dnešnom brífingu o tom informovali dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Prvá z káuz, ktorá z vyšetrovania zločineckej skupiny vyplynula, je známa ako Božie mlyny. V rámci tejto akcie obvinili aj bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta M. Podľa dozorového prokurátora Michala Šúreka sa niektorí členovia takáčovcov rozhodli spolupracovať, na základe čoho obvinili osem osôb zo skutkov založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupcie alebo zneužívania právomoci verejného činiteľa. „Spomedzi ôsmich obvinených sa šesť osôb úplne priznalo ku skutkom,“ povedal Šúrek s tým, že dôkazná situácia bola napríklad podporená listinnými dôkazmi. V kauze Božie mlyny sú dve osoby momentálne stíhané väzobne a pri troch bolo rozhodnuté o zaistení majetku.

Po kauze Božie mlyny nasledovala akcia Očistec, pri ktorej bol zadržaný napríklad bývalý šéf polície Tibor G. Podľa dozorového prokurátora Ondreja Repu v rámci tejto akcie obvinili 18 osôb, neskôr tri vylúčili na samostatné konanie. Vinu podľa Repu priznalo spolu desať obvinených . „Vo veci sa stále intenzívne koná,“ povedal Repa s tým,že pri ôsmich osobách bolo rozhodnuté o zaistení majetku. Doplnil, že sedem osôb je v rámci akcie Očistec stíhaných väzobne.

V rámci akcie Babylon, pri ktorej zadržali napríklad bývalého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra A., sú podľa Repu momentálne stíhané štyri osoby, konkrétne pre trestné činy vydierania a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Pokiaľ ide o akciu Judáš, pri ktorej bol zadržaný aj, dnes už zosnulý, bývalý policajný prezident Milan Lučanský, podľa prokurátora Petra Kysela je v rámci akcie momentálne stíhaných šesť osob pre korupciu, vydieranie alebo vyzradenie utajenej skutočnosti. Pri dvoch osobách bolo rozhodnuté o zaistení majetku. „Môžem úplne vylúčiť politický motív trestných stíhaní,“ dodal Kysel s tým, že osoby, ktoré sa vyjadrujú v podobnom duchu, tak robia bez znalosti dôkaznej situácie.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA