Sociálne siete

DOMOV

Znečistenie ovzdušia môže byť príčinou obezity, vysokého krvného tlaku aj cukrovky

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 21:39

227

large priroda prechadzka adf
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Jeffrey Grospe

REKLAMA

20. december 2020 16:35 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Znečistenie ovzdušia môže byť príčinou obezity, vysokého krvného tlaku aj cukrovky. Na svojom webe to zverejnil portál Populair. Opieral sa pritom o štúdiu z roku 2015, ktorá skúmala vplyv prachových častíc PM 10 a PM 2,5 na ľudský organizmus. Výskum vykonaný na vzorke 3 769 ľudí ukázal, že prachové častice môžu byť príčinou zvýšenej hladiny cukru či potenciálne prispievať k poruchám metabolizmu.

Problém vzniká, keď sa prachové častice z pľúcnych alveol dostávajú do krvného obehu. V ňom narúšajú rôzne procesy prebiehajúce v ľudskom organizme. Drobné častice môžu spôsobovať ochorenia dýchacej sústavy, onkologické ochorenia, srdcovo-cievne ochorenia či kognitívne poruchy. Štúdie upozorňujú aj na vznik metabolického syndrómu. Jeho typickým príznakom je nadbytok tukového tkaniva v oblasti pásu a na hrudníku, teda takzvaná centrálna obezita.

Metabolický syndróm môže viesť napríklad k zlyhaniu srdca, zvýšenému riziku zrážania krvi či spomaleniu tvorby hormónu inzulín, čo môže vyústiť do rozvoja cukrovky 2. typu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA