Sociálne siete

Ekonomika

Ceny budú podľa analytikov vyššie aj počas nasledujúcich mesiacov

Otázny je ďalší vplyv pandémie na spotrebiteľské správanie našincov a teda aj na infláciu.

Zverejnené:

Upravené: 15. februára 2021 o 14:15

65

nakupovanie
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Joshua Rawson-Harris

SITA

BRATISLAVA – Ceny tovarov a služieb budú podľa analytikov medziročne vyššie aj počas nasledujúcich mesiacov. V januári inflácia prudko klesla na 0,7 %, stiahli ju medziročne nižšie ceny energií a potravín. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka bolo možné vidieť typické zvýšenie cien iba u niekoľkých skupín tovarov, zatiaľ čo súčasná ekonomická situácia vyvolaná pandémiou v kombinácii s nižšími regulovanými cenami energií pôsobili na infláciu smerom nadol.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch budú ceny tovarov a služieb rásť medziročne pomalším tempom, podobne ako tomu bolo v januári,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová. Podpisovať sa pod to budú podľa nej hlavne nižšie ceny energií od začiatku tohto roka. Otázny je ďalší vplyv pandémie na spotrebiteľské správanie našincov a teda aj na infláciu. Pod vplyvom druhej vlny pandémie a zhoršenia ekonomického vývoja aj dopyt zo strany spotrebiteľov ochladol.

Slabší dopyt sa však môže podľa Glasovej týkať skôr tovarov, ktoré nie sú úplne nevyhnutné a drahších tovarov a služieb ako elektronika, zariadenie do domácnosti či šperky. „Nižší záujem zo strany kupujúcich nebudú cítiť predajcovia tovaru bežnej spotreby, ako sú potraviny, drogéria či lieky,“ pokračovala Glasová. A ruku k dielu budú pridávať podľa nej aj nižšie importné ceny, nakoľko k spomaľovaniu ekonomického rastu dochádza naprieč celou Európou.

Za celý tento rok predpokladá 365.bank priemernú infláciu na úrovni okolo 1,5 %. Slovenská sporiteľňa pre rok 2021 odhaduje spomalenie inflácie v priemere na úrovni 0,9 %. „Domáce cenové tlaky poľavili v dôsledku slabšieho výkonu ekonomiky, avšak opäť začnú pôsobiť po predpokladanom ekonomickom oživení v druhej polovici roka,“ povedal pre agentúru SITA Horňák.

Slovensko sa podľa analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej vlani ocitlo v recesii. Aktuálne odhady sú o niečo optimistickejšie ako pôvodné, a to aj vďaka spotrebe obyvateľstva. Hoci s recesiou ide ruka v ruke aj nárast nezamestnanosti, pokles príjmov a teda aj určité limity domácností pri míňaní. Napriek hrozivým očakávaniam sa tento faktor na spotrebe premieta pomenej.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA