Sociálne siete

Ekonomika

Diaľničiari majú za sebou vyhlásenie súťaže na elektronický mýtny systém za 60 miliónov eur

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 16:18

167

large cesty ed
ZDROJ: Ilustračné foto, SITA/BSK

REKLAMA

3. december 2020 13:33 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila v týchto dňoch verejnú súťaž na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému v hodnote 60 miliónov eur bez DPH. Ako informoval na tlačovej besede podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku spoplatnenia a informačných technológií NDS Jaroslav Ivanco, ponuky alebo žiadosti o účasť na verejnej súťaži môžu spoločnosti predložiť do 31. marca 2021. Dodávateľ má odovzdať komplexnú dodávku na kľúč, pričom dĺžku jej dodania určili diaľničiari na 135 mesiacov.

Výherca by mal okrem vypracovania dokumentácie, dodávky, montáže, implementácie a integrácie so službami poskytovanými tretími osobami zabezpečiť aj vyskúšanie, zaškolenie obsluhy a uvedenie mýtneho systému do prevádzky. Zároveň má zaistiť aj poskytovanie služieb technickej podpory EMS. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal už avizoval, že nový elektronický mýtny systém bude prostredníctvom NDS v správe štátu a bude finančne efektívnejší ako ten doterajší.

Lehota realizácie zákazky je rozdelená do dvoch etáp. Do prvej etapy patrí realizácia, ktorej plnenie sa bude realizovať od podpisu zmluvy do 31. decembra 2022. Druhá etapa sa týka prevádzky, ktorej plnenie sa bude realizovať od 1. januára 2023 do 31. decembra 2027, prípadne pri uplatnení opcie do 31. decembra 2032. V hodnote zákazky je podľa diaľničiarov zahrnutá aj hodnota všetkých opcií v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, pri ktorých je možné vopred stanoviť predpokladanú hodnotu zákazky. Predpokladaná hodnota zákazky, teda bez opcií, je 38 miliónov eur bez DPH.

NDS očakáva veľký záujem o verejnú súťaž zo strany IT firiem. Obálky s ponukami sa budú otvárať koncom marca 2021. Vyhodnocovanie tendra sa však podľa Jaroslava Ivanca môže natiahnuť do konca 2021. Hlavnými kritériami súťaže sú cena a rýchlosť, potom nasleduje technologické kritérium. Pre diaľničiarov je dôležité, aby sa tender nepredražil. Záujemcovia majú mať aj hlavného manažéra projektu, hlavného architekta projektu a manažéra pre kybernetickú bezpečnosť s trojročnými skúsenosťami.

NDS plánuje v januári 2021 vyhlásiť aj súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby, a následne na apríl 2021 pripraví vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA