Sociálne siete

Ekonomika

Elektrina zlacnie, domácnosti ušetria od 23 do 45 eur

Elektrina zlacnie, domácnosti ušetria od 23 do 45 eur

Zverejnené:

Upravené: 31. decembra 2020 o 11:00

230

large elektrina fef
ZDROJ: Unsplash/Fré Sonneveld

REKLAMA

31. december 2020 11:40 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Slovenské domácnosti v novom roku zaplatia za elektrinu menej. Potvrdil to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) po tom, čo stanovil výšku tarify za prevádzkovanie systému (TPS). „V kombinácií s už prijatými zmenami v iných cenových zložkách elektriny bežné domácnosti celkovo ušetria budúci rok na elektrine priemerne necelých 23 eur v porovnaní s rokom 2020 a domácnosti, ktoré elektrinou vykurujú, vyše 45 eur za rok,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Tarifa za prevádzkovanie systému, prostredníctvom ktorej odberatelia elektriny dotujú výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET), ako aj výrobu elektriny z domáceho uhlia, sa od 1. januára 2021 mení zo súčasnej hodnoty 23,621 eura za megawatthodinu na hodnotu 23,7405 eura za megawatthodinu. „Zmena predstavuje nárast o 0,5 % a pre bežnú domácnosť znamená zvýšenie mesačných nákladov na elektrinu o približne 2,3 centa,“ dodal Igaz.

Úrad bude podľa neho zároveň počas roka 2021 dôsledne monitorovať situáciu na trhu ovplyvnenom dopadmi pandémie, pričom v prípade potreby výšku TPS znova upraví. Hodnota TPS je založená na mnohých predpokladoch vývoja dôležitých parametrov v roku 2021, ktoré sa ukazujú pre pandémiu ako mimoriadne nepredvídateľné a to najmä budúcoročný vývoj trhovej ceny elektriny a budúcoročný vývoj spotreby elektriny.

„Aktuálne určená TPS nie je “vytesaná do kameňa“. Je našou povinnosťou pozorne sledovať vývoj spomínaných parametrov, na kvartálnej báze ho vyhodnocovať a primerane naň reagovať. Naším cieľom je vyvarovať sa prípadným národohospodárskym škodám, ako i negatívnym dopadom na odberateľov,“ konštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA