Sociálne siete

Ekonomika

Európske banky prekonávajú koronakrízu lepšie ako finančnú krízu z roku 2008

Odolnosť peňažných ústavov sa považuje aj za výsledok prísnejších požiadaviek, ktoré regulátori prijali po šoku z roku 2008.

Zverejnené:

Upravené: 23. februára 2021 o 10:36

74

banka
Ilustračné foto, Unsplash/ Kuma Kum

SITA

BRATISLAVA – Európske banky prekonávajú koronakrízu dobre a existuje zreteľný rozdiel medzi pandémiou a globálnou finančnou krízou z roku 2008. Čiastočne sa to považuje za výsledok prísnejších požiadaviek, ktoré regulátori prijali po šoku z roku 2008. „Najdôležitejším poznatkom je to, že nie sme svedkami zhoršenia kvality aktív,“ povedal o najnovších kvartálnych výsledkoch európskych bánk Arnaud Journois, viceprezident ratingovej agentúry DBRS Morningstar. Informuje o tom portál cnbc.com.

Kvartálne výsledky sú „silné“ a tri štvrtiny bánk prekonali očakávania v oblasti príjmov a takmer 90 percent peňažných ústavov prekonalo predpoklady v oblasti kapitálu a rezerv, povedal Fahed Kunwar z výskumnej spoločnosti Redburn.

Veľkí poskytovatelia úverov v Európe profitujú z opatrení, ktoré prijali vlády, ale aj z politiky Európskej centrálnej banky a Bank of England. Ich kroky totiž obmedzili počet bankrotov firiem a podporili poskytovanie pôžičiek.

Zdroj: www.cnbc.com

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA