Sociálne siete

Ekonomika

Hospodárenie verejného sektora v roku 2020 by sa malo skončiť s historicky najvyšším rozdielom oproti pôvodnému cieľu

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 21:51

121

markus winkler Bvlx Nyjn Izg unsplash cebfad
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash

REKLAMA

28. november 2020 15:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Hospodárenie verejného sektora v roku 2020 by podľa návrhu rozpočtu verejnej správy (NVRS) malo skončiť so schodkom 9,68 % HDP. V porovnaní s vytýčeným cieľom na úrovni 0,49 % HDP je rozdiel medzi aktualizovaným odhadom a pôvodným rozpočtom historicky najvyšší. Vyplýva to z analýzy Návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2021-23, ktorú vypracovali analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Vplyv pandémie zhoršuje podľa NBS hospodárenie menej ako z polovice. Rozpočet zhmotňuje aj riziká, na ktoré NBS upozorňovala už v minulom roku. „Tieto faktory spolu s dofinancovaním nekrytých titulov, ako aj nešpecifikovaných výdavkov vo výške viac ako 2 mld. eur vyústili do odhadu takto výrazného deficitu, ktorý úroveň dlhu posúvajú za hranicu 62 % HDP,“ ozrejmili analytici NBS.

Cieľ pre schodok rozpočtu na rok 2021 je aj spolu s vytvorenou rezervou na druhú vlnu pandémie koronavírusu (viac ako 1 mld. eur) na úrovni 7,44 % HDP. Scenár NBS predpokladá v roku 2021 lepšie hospodárenie, keď hlavne neočakáva plné využitie nešpecifikovaných výdavkov, ako aj miernejší vplyv druhej vlny pandémie na výdavky verejného sektora. „Po očistení o rezervu na druhú vlnu pandémie je fiškálny impulz do ekonomiky minimálny. Európska komisia pritom vo svojich odporúčaniach nabáda k podpore zotavovania ekonomík,“ doplnili analytici NBS.

Po odznení pandémie sa bude podľa NBS najmä od roku 2022 do popredia dostávať otázka konsolidácie verejných financií s potrebou znižovania verejného dlhu. „Prijatý plán obnovy na celoeurópskej úrovni, s ktorým sa zatiaľ v rozpočte neuvažuje, môže ekonomické oživenie zrýchliť a vytvoriť priestor pre výraznejšiu konsolidáciu. Môže tiež obnoviť dobiehanie vyspelého sveta a posunúť Slovensko k vzdelanostnej ekonomike zabezpečujúcej trvalo udržateľný rozvoj,“ uzavreli analytici NBS.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA