Sociálne siete

Ekonomika

Juhozápadné Slovensko bude mať inteligentnú elektrizačnú sústavu za takmer 290 miliónov eur

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 21:42

213

yukitaka iha TPPAKZM m Dk unsplash beaeb
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash

REKLAMA

30. november 2020 09:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Na juhu západného Slovenska plánujú energetici vybudovať inteligentnú elektrizačnú sústavu. Projekt Danube InGrid za takmer 290 miliónov eur na Slovensku realizuje Západoslovenská distribučná (ZSD) a Slovenská elektrizačná prenosovú sústava (SEPS). V Maďarsku je to prevádzkovateľ distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt (EED). „V októbri tohto roka získal slovensko-maďarský projekt spoločného záujmu Danube InGrid doteraz najvyššie grantové spolufinancovanie v kategórii smart grid z európskeho finančného nástroja CEF 102 miliónov eur,“ informovala spoločnosť ZSD.

Primárnym zámerom projektu Danube InGrid je vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy, ktorá umožní rozsiahlejšiu integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, a to pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok. Dotknutým územím je región západného Slovenska a severozápadného Maďarska. Spoločnosť ZSD sa sústredí predovšetkým na modernizáciu technológie v 150 transformačných staniciach, budovanie nových rozvodní, budovanie optickej siete v dĺžke 320 kilometrov a implementáciu IT riešení vrátane systémov kybernetickej bezpečnosti.

Projekt Danube InGrid je súčasťou medzinárodného projektu inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Ide o projekt distribučných spoločností (ZSD a E.ON Distribuce), historicky prvý slovensko-český projekt, zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktorý umožní nástup „novej energetiky“ založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA