Sociálne siete

Ekonomika

Máme nedostatok odborníkov, pracovné ponuky z oblasti IT lámu rekordy

Profesia ešte nikdy v histórii neevidovala toľko IT ponúk ako dnes. Nedostatok odborníkov je stále väčší problém. Informoval o tom najväčší pracovný portál v tlačovej správe.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 7:39

184

pocitac it
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/ThisisEngineering RAEng

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Počet pracovných ponúk v IT je na Profesii najvyšší v histórii. Analýza najväčšieho pracovného portálu na Slovensku však potvrdzuje, že hľadanie špecialistov je čoraz náročnejšie. Zvýšený dopyt po IT špecialistoch cítiť aj zo zahraničia.  Píše sa v stanovisku Profesie.

Taký dopyt po IT pracovníkoch či pracovníčok, tu ešte nikdy nebol. Analýza spomínaného portálu potvrdzuje, že protipandemické opatrenia priniesli počas posledného roka vyšší dopyt po technológiách, čo urýchlilo nástup automatizácie. Výsledok? Rekordné čísla pracovných ponúk v informačných technológiách.

Prepad je už minulosťou

„Koronakríza udrela na počet pracovných ponúk najviac v 2. štvrťroku 2020. Pokles bol vtedy zaznamenaný takmer všade a výnimkou nebolo ani IT. Od tohto obdobia sa ale veľa zmenilo. Zamestnávatelia uverejnili za marec tohto roka 3513 pracovných inzerátov. Prvýkrát sa stalo, že počet ponúk v informačných technológiách presiahol hranicu 3-tisíc,“ informuje ďalej Profesia.

profesia

Zdroj: Profesia

Počas prvého kvartálu 2021 zaznamenala Profesia vyše 9 100 pracovných ponúk. Ide o najvyššie číslo v 24-ročnej histórii pracovného portálu.

Najviac hľadajú Java a Javascript programátorov/ky

Počas prvých troch mesiacov tohto roka uverejňovali firmy najviac  pracovných ponúk na programátorov/ky. Najväčší dopyt je po špecialistoch či špecialistkách na programovacie jazyky Java, Javascript, C#, C++  či Python.

Veľký dopyt je taktiež po softvérových inžinieroch/kách, IT konzultantov/kách, IT analytikoch/čkách či IT support špecialistoch/tiek.

Naopak, uchádzači majú najväčší záujem o pozície IT produktových manažérov/ok, servisných technikov/čiek, IT projektových manažérov/ok, user experience expertov/tiek či špecialistov/tiek IT podpory.

profesia

Zdroj: Profesia

Vraciame sa k problému s nedostatkom IT špecialistov

Vyšší počet pracovných ponúk v informačných technológiách opäť prebúdza problém s nedostatkom špecialistov na Slovensku. Kým vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku v IT zareagovalo v priemere 9 uchádzačov, dnes je to 5,5.  Najväčší nedostatok vidíme najmä pri pozíciách programátorov.

Podobné problémy majú aktuálne aj zamestnávatelia v zahraničí. Portál už eviduje nárast dopytu po slovenských IT špecialistoch aj z okolitých krajín. Počas prvého kvartálu išlo o 1131 takýchto inzerátov. To je zhruba 12 percent z celej IT pracovnej ponuky.Najčastejšie ide o pozície v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku.

Najviac príležitostí je v Bratislave a Košiciach

Príležitostiam na kariéru v informačných technológiách kraľujú naše dve najväčšie mestá. Inzeráty práce v Bratislavskom kraji tvorili v prvom kvartáli 2021 takmer 60% celej IT ponuky. V prípade Košíc išlo o takmer 16 percent.

Počas prvého kvartálu 2021 sa stalo vôbec po prvý raz, že IT bolo odvetvím s najvyšším počtom pracovných ponúk na Slovensku. Čísla z jednotlivých krajov však nasvedčujú, že sektor nekraľuje všade. V regiónoch mimo Bratislavského a Košického kraja vidíme najmä väčšie zastúpenie výroby.

Najnižší výskyt IT ponúk vidíme v Trnavskom kraji. Informačné technológie sú v regióne v rebríčku počtu ponúk až na 18. mieste.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA