Sociálne siete

Ekonomika

Miera voľných pracovných miest v rámci celej únie stúpla, na Slovensku stagnovala

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 14:50

228

large pocitac tablet ecb
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Bruce Mars

REKLAMA

15. december 2020 12:40 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Miera voľných pracovných miest v eurozóne aj v rámci celej Európskej únie v treťom kvartáli tohto roka oproti predošlému štvrťroku stúpla na 1,7 percenta z úrovne 1,6 percenta, ale znížila sa v porovnaní s tretím kvartálom vlaňajška, keď bola 2,2 percenta. Na Slovensku sa miera voľných pracovných miest počas júla až septembra medzikvartálne nezmenila a zostala na úrovni 0,8 percenta, čo bol pokles oproti tretiemu štvrťroku minulého roka, keď bola 1 percento. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci krajín EÚ, z ktorých boli údaje k dispozícii, mali v treťom kvartáli 2020 najvyššiu mieru voľných pracovných miest Česko (5,3 %) a Belgicko (3,3 %) a najnižšiu Grécko (0,5 %) a Poľsko a Portugalsko (zhodne 0,7 %). Medziročne miera voľných pracovných miest klesla v 24 štátoch EÚ. Najvýraznejší pokles bol v Nemecku, a to o 1 percentuálny bod (pb). Nasledovali Česko (pokles o 0,9 pb) a Lotyšsko (pokles o 0,8 pb). V Bulharsku a Francúzsku miera voľných pracovných miest medziročne stúpla zhodne o 0,1 pb a v Litve sa nezmenila.

Miera voľných pracovných miest je definovaná ako percentuálny pomer počtu voľných pracovných miest k celkovému počtu obsadených pracovných miest a miest, ktoré chcú zamestnávatelia obsadiť.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA