Sociálne siete

Ekonomika

Minister Mičovský naďalej trvá na zavedení redistributívnej platby

Za zavedenie tejto platby preberá plnú zodpovednosť.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 12. februára 2021 o 17:35

38

Ján Mičovský
Ján Mičovský, foto: SITA/Branislav Bibel

SITA

BRATISLAVA – Minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský naďalej trvá na zavedení redistributívnej platby v rozsahu od jedného hektára do 28 hektárov. Informoval o tom v piatok po mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Zároveň dodal, že za zavedenie redistributívnej platby a jej dôsledky pre farmárov preberá plnú zodpovednosť.

Agrorezort chce pre všetkých žiadateľov s výmerou pôdy do 28 hektárov vybaviť dodatočnú platbu vo výške zhruba 150 eur na hektár. Išlo by o maximálnu čiastku, ktorú povoľuje legislatíva. Vyčleniť by sa na to malo z celého balíka priamych platieb 30 miliónov eur. Laicky povedané, malých farmárov štát podporí tak, že vezme veľkým. „Ideme naplniť vládny program a ideme vidieku v tomto ťažkom období pomôcť. Redistributívnou platbou podporíme tisíce malých pôdohospodárov, ktorí boli doteraz v ústraní. Na prvých 28 hektárov dáme každému poľnohospodárovi navyše 150 eur na hektár. Je to malá omrvinka voči tomu, ako sa na nich kedysi zabúdalo,“ uviedol Mičovský.

Ministerstvo pôdohospodárstva v duchu svojich kompetencií rozhodlo o presunutí 64 miliónov eur z podpory zo štátneho rozpočtu spolufinancovania na prvý pilier, pričom druhý pilier sa neoslabí. Prvý pilier bude podporený sumou 9,8 mil. eur na podporu živočíšnej a rastlinnej výroby. Ďalších 19 miliónov eur pôjde na greening. „Peniaze presunieme najrýchlejším možným spôsobom. Opakujem však, že redistributívnou platbou z druhého piliera nevezmeme ani cent,“ dodal Mičovský.

Hnutie Sme rodina sa podľa predsedu výboru NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu plne dištancuje od ministrom navrhnutého spôsobu redistribúcie. Výbor so samotným zavedením redistributívnej platby súhlasí, ale navrhuje, aby bola až od rozlohy 5 hektárov. „Navrhujem, aby do piatich hektárov vlastníci dostali príspevok 30 eur na hektár na údržbu a krajinotvorné spracovanie týchto pozemkov a od piatich hektárov by bola vyplatená plná redistributívna platba,“ ozrejmil predseda výboru.

Karahuta tvrdí, že chce podporiť všetky farmy aj tie najmenšie od jedného hektára, ale cez projektové podpory, kde na to podľa neho máme viac ako 1 mld. eur z Programu rozvoja vidieka. Predseda Výboru chce radšej investovať do agro-lesníctva, do bielych plôch, kde je možno 300-tisíc hektárov chýbajúcich pasienkov, podporiť ovocie a zeleninu a podporiť spracovanie potravín a odbytové združenia, ktoré nám majú zabezpečiť rozvoj vidieka. Samotné hnutie Sme rodina iné riešenie ako navrhol poslanec NR SR Jaroslav Karahuta teda nepodporí. „Je mi ľúto, že pán minister zásadne odmieta prijať kompromisné riešenie, ktoré by upokojilo zásadným spôsobom vyhrotenú situáciu a súčasne by sa podporila produkcia potravín,“ dodal Karahuta.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA