Sociálne siete

Ekonomika

Národná banka Slovenska zlepšila odhad vývoja ekonomiky

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 14:43

221

lena balk Kip Rv Or S unsplash bb
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash

REKLAMA

16. december 2020 10:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Najnovší odhad Národnej banky Slovenska počíta v tomto roku s nižším poklesom výkonnosti slovenskej ekonomiky ako pri predošlej predikcii. Aktuálne očakáva, že ekonomika sa v tomto roku prepadne o 5,7 % HDP, čím zlepšila poslednú prognózu z konca septembra o 2,5 percentuálneho bodu. V ďalších rokoch očakáva rast. V budúcom roku ponecháva banka odhad hospodárskeho oživenia na úrovni 5,6 % HDP. Zároveň zvýšila odhad rastu ekonomiky na rok 2022, a to o 0,6 bodu na 4,8 % HDP. V roku 2023 očakáva rast na úrovni 3,7 % HDP.

V júnovej predikcii centrálna banka odhadovala tohtoročný prepad ekonomiky o vyše 10 % HDP, v septembri odhad zmiernila na zhruba 8 % a aktuálne počíta s prepadom necelých 6 % HDP. Ako ďalej na stredajšej tlačovej konferencii povedal guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, v uplynulých mesiacoch prišla séria pozitívnych správ, vďaka ktorým zmiernili odhad prepadu ekonomiky v porovnaní s predošlou predikciou. Optimizmus sa opiera o priaznivý vývoj ekonomiky, ale aj oživenie obchodu. Profitoval najmä automobilový priemysel, kedy sa výroba razantne oživila a produkcia áut predstihla očakávania.

Aktuálne je to teda o miernejšej recesii s následným oživením. Situáciu podľa centrálnej banky prechodne zhorší druhá vlna pandémie, ktorá pozastaví oživenie hospodárstva. Národná banka očakáva rýchlejší návrat na predkrízovú úroveň. Tú ekonomika podľa Kažimíra dosiahne už v druhej polovici budúceho roka. V septembri banka odhadovala, že predkrízovú úroveň dosiahne slovenská ekonomika až v polovici roka 2022. Situácia sa síce podľa Kažimíra postupne zlepšuje, ale je potrebné dávať pozor na prehnaný optimizmus.

Inflácia by mala byť na konci tohto roka podľa centrálnej banky na úrovni dvoch percent, čo je v porovnaní s predošlou predikciou zvýšenie o 0,1 bodu. V ďalších rokoch taktiež očakáva rast cien, ale už o niečo nižší. Priemerná nominálna mzda by sa mala v tomto roku zvýšiť o 3 %, čo je zvýšenie o 1,7 bodu v porovnaní s odhadom z konca septembra. V roku 2021 by sa mala zvýšiť o 4,8 percenta a v roku 2022 o 4,9 percenta. Zamestnanosť na Slovensku sa má tento rok medziročne prepadnúť o 1,9 % a v budúcom roku o 0,9 %. Až v roku 2022 by mala zamestnanosť vzrásť o 1,1 percenta. V tomto roku zaniklo podľa Kažimíra približne 70-tisíc pracovných miest a vďaka vládnym opatreniam sa podarilo uchrániť zhruba 60-tisíc pracovných miest.

Ako povedal viceguvernér centrálnej banky Ľudovít Ódor, domáca spotreba je naďalej robustná. Slováci spotrebu neznížili tak, ako to bolo v mnohých západných krajinách. Ako doplnil Kažimír, rast úspor je u nás tiež nižší, ako v iných krajinách. No podobný fenomén sme mali podľa neho aj v predošlej finančnej kríze a v reálnom čase to neškodí. Ale samozrejme ostáva podľa Kažimíra otázka, čo ďalej. Lebo sme v prostredí, ktoré odznie, a to odklad splátok v úvode budúceho roka. „Musíme veriť, že rast miezd a stav na trhu práce bude kompenzovať neschopnosť splácania,“ povedal Kažimír.

Správa bola aktualizovaná.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA