Sociálne siete

Ekonomika

Nemecká vláda si plánuje na budúci rok požičať 81,5 miliardy eur

Pod vplyvom pandémie koronavírusu sa nemecké verejné financie vlani po šiestich rokoch hospodárenia s vyrovnanými rozpočtami prepadli do červených čísel.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

34

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

SITA

BERLÍN – Nemecká vláda v stredu schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2022, ktorý opäť počíta so zvýšením štátneho dlhu. Dôvodom sú mimoriadne výdavky súvisiace s opatreniami na podporu ekonomiky v čase pandémie koronavírusu. Plán v budúcom roku počíta s výdavkami vo výške 419,8 miliardy eur, čo je podstatne menej ako čiastka 547,7 miliardy eur plánovaná v aktuálnom roku. Ako uviedol minister financií Olaf Scholz, vláda v roku 2022 predpokladá nový dlh vo výške 81,5 miliardy eur. Vlani si Nemecko požičalo 240,2 miliardy eur. Rozpočtovou prioritou v budúcom roku budú podľa ministra výdavky súvisiace s ochranou klímy a digitalizáciou.

Pod vplyvom pandémie koronavírusu sa nemecké verejné financie vlani po šiestich rokoch hospodárenia s vyrovnanými rozpočtami prepadli do červených čísel. Takzvanú dlhovú brzdu, ku ktorej sa vláda v Berlíne hlási počas ostatnej dekády, umožňuje štátu zobrať si každý rok nové pôžičky neprevyšujúce 0,35 percenta hrubého domáceho produktu. Pravidlo možno pozastaviť z dôvodu prírodných katastrof alebo iných mimoriadnych udalostí, nad ktorými nemá štát kontrolu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA