Sociálne siete

Ekonomika

O dotáciu na vybudovanie elektronabíjacích staníc môžu záujemcovia žiadať až do konca roka

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 22:05

144

andrew roberts  Jv Ej Ftf unsplash bdad
ZDROJ: Ilustračný obrázok/Unsplash/ Andrew Roberts

REKLAMA

26. november 2020 14:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – O dotáciu na vybudovanie elektronabíjacích staníc môžu záujemcovia žiadať do konca roka. Ministerstvo hospodárstva SR totiž z dôvodu pandémie predĺžilo termín na predkladanie žiadostí o jeden mesiac. Výzva bola vyhlásená 2. septembra a pôvodný termín predkladania žiadostí bol do 30. novembra. Ako ďalej informuje rezort, vyčlenených je 650-tisíc eur a o dotácie môžu tentoraz požiadať okrem samosprávy aj podnikatelia. „Naším cieľom je prispieť k razantnejšiemu budovaniu infraštruktúry, bez ktorej rozvoj elektromobility nie je možný,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

Obce, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie môžu získať dotáciu vo výške 95 % sumy potrebnej na svoj projekt, 5 % musia byť ich vlastné zdroje. Podnikatelia môžu získať dotáciu vo výške 50 %. Minimálna výška dotácie je stanovená na 2 500 eur. V závislosti od projektu môže samospráva získať maximálnu dotáciu 18 000 eur a podnikatelia 36 000 eur. Úspešní žiadatelia budú mať pol roka od nadobudnutia účinnosti zmluvy o poskytnutí dotácie na realizáciu projektu.

Ministerstvo podporí budovanie elektronabíjačiek už druhýkrát. Historicky prvú výzvu vyhlásilo v júli minulého roka. Určená bola len pre samosprávy, ktoré si prerozdelili 350 tis. eur. Vďaka prvej výzve pribúdajú nabíjacie stanice pre elektromobily v 70 mestách a obciach po celom Slovensko. Podporu vtedy najviac využili obce a mestá v Prešovskom, Nitrianskom a Košickom kraji. V súčasnosti je na Slovensku vyše 120 tzv. rýchlonabíjačiek typu DC a približne 180 štandardných staníc typu AC.

Na Slovensku je aktuálne zaregistrovaných viac ako 3 000 elektrických a plug-in hybridných elektrických osobných vozidiel. V súvislosti s podporou elektromobility rezort hospodárstva pokračuje aj vo vyplácaní dotácií na kúpu elektromobilov. Pri tejto výzve, do ktorej už ale nie možné zapojiť sa, bolo doteraz schválených 601 žiadostí o dotáciu. Vyplatených bolo cez 2,6 mil. eur.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA