Sociálne siete

Ekonomika

Profesia hlási po sviatkoch prebudenie trhu práce

Profesia hlási po sviatkoch prebudenie trhu práce

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 9:30

58

large pocitac aad
ZDROJ: Unsplash/Mimi Thian

REKLAMA

26. január 2021 09:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Po skončení vianočných a novoročných sviatkov sa trh práce prebudil a prináša opäť pozitívnejšie čísla. Ako ďalej ukazuje analýza najväčšieho pracovného portálu na Slovensku Profesia.sk, počas tretieho kalendárneho týždňa uverejnili zamestnávatelia 4 383 pracovných ponúk. Týždenný počet inzerátov nad 4-tisíc pritom portál zaznamenal naposledy ešte v októbri.

Stále silnejšie postavenie na slovenskom trhu práce má oblasť informačných technológií. Kým v roku 2018 tvorili pracovné inzeráty v IT 10,5 % z celkovej ponuky Profesie, v roku 2020 stúpol tento podiel na 12,4 %. „Začiatok nového roka tento trend zatiaľ potvrdzuje a informačné technológie sú aktuálne sektorom s najvyšším počtom pracovných ponúk. V období od 1. do 24. januára tvorilo IT takmer 18 % z celej ponuky,“ konštatuje portál.

Zároveň upozorňuje, že nové ponuky práce možno stále nájsť aj v centrách zdieľaných služieb, v súvislosti s ktorými sa aktuálne hovorí najmä o prepúšťaní. „Centrá zdieľaných služieb nemožno označiť za čierny bod aktuálneho trhu práce. Za prvé štyri týždne uverejnili Shared Service centrá 935 pracovných ponúk,“ poukazuje Profesia. Taktiež však dodáva, že centrá vlani uverejnili na portáli 12 128 pracovných ponúk, čo predstavuje medziročný prepad o 23 percent.

Uchádzači majú počas prvých týždňov roka 2021 najčastejšie k dispozícii ponuky práce na operátorov výroby, robotníkov, administratívnych pracovníkov či programátorov. Zamestnávatelia požadujú od uchádzačov aktuálne najmä stredoškolské vzdelanie. Vyše 40 % ponúk hľadá kandidátov s maturitou, ďalších 20 % požaduje stredoškolské vzdelanie bez maturity.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA