Sociálne siete

Ekonomika

Remišová: Slovensko neprišlo o žiadnu miliardu eur z eurofondov

Európska komisia dnes podľa Veroniky Remišovej potvrdila, že neeviduje žiadne prepadnutie financií z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v neprospech Slovenska.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 9. februára 2021 o 15:43

88

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie na tému: Vymyslené útoky v rámci koalície Slovensku nepomôžu. Zdroj: SITA/Jana Birošová

SITA

BRATISLAVA – Slovensko neprišlo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja o žiadnu miliardu eur. Vyhlásila to dnes vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová v reakcii na tvrdenie europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej za stranu SaS. Podľa Remišovej dnes dokonca aj Európska komisia potvrdila, že neeviduje žiadne prepadnutie financií z predmetného fondu v neprospech Slovenska. Remišová zároveň požiadala poslankyňu Nicholsonovú o ospravedlnenie. Ako dodala, hneď po nástupe do funkcie presunula 1,1 miliardy eur z nevýkonných výziev na boj s pandémiou COVID-19. Najväčšiu časť peňazí pritom dostal Európsky sociálny fond, do ktorého išlo až 410 miliónov eur a ďalších viac ako 400 miliónov je plánovaných z nástroja REACT-EU. Tieto informácie sú podľa Remišovej verejne dostupné, pretože boli aj predmetom rokovania vlády.

„Naposledy som takejto situácii čelila v opozícii, keď som musela vyvracať klamstvá Roberta Fica, Petra Žigu alebo Gabriely Matečnej pri ich obrovských kauzách. Nikdy by mi nenapadlo, že to budem musieť robiť aj v prípade koaličných partnerov,“ zdôraznila vicepremiérka s tým, že ani Robert Fico s Petrom Pellegrinim „sa neznížili k takémuto zákernému klamstvu“. Ak by naozaj prišlo Slovensko o miliardu eur, považovala by za nutné, aby všetci členovia vlády vrátane nej odstúpili. Podľa nej je absurdné, že šírenie klamstva musí vyvracať EK len preto, že europoslankyňa nepozná systém riadenia eurofondov. Zároveň podotkla, že nielen z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ale ani z Kohézneho fondu či zo Sociálneho fondu neprepadlo ani euro. „Nezmyselné útoky v koalícii sú tu už niekoľko mesiacov, ale nikdy by mi nenapadlo, že to bude práve strana SaS, ktorá v tejto disciplíne predbehne aj doterajších šampiónov,“ dodala Remišová.

Nicholsonová: SR prišla z Európskeho fondu regionálneho rozvoja ku koncu roku 2020 až o miliardu eur

Slovensko prišlo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja ku koncu roku 2020 definitívne až o miliardu eur. Na tlačovej besede to v pondelok vyhlásila Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci. Podľa Nicholsonovej Slovensko je v čerpaní eurofondov na tom veľmi žalostne najmä chybou predošlej vlády a sme na chvoste členských krajín EÚ i krajín Vyšehradskej štvorky. K téme sa vyjadrila aj Janka Bittó Cigániková, predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, ktorá okrem iného vyzvala rezort zdravotníctva, aby zastrešil celý proces zaobstarávania zdravotníckeho materiálu. Zároveň dodala, že by pomohlo viac využívať eurofondy.

Predseda vlády Igor Matovič reagoval prostredníctvom sociálnej siete, že nerozumie „neustálemu cigáneniu voči vlastným kolegom“ zo strany predstaviteľov strany SaS. „Kolegyňky Cigániková s Nicholsonovou verejne na tlačovej konferencii dnes obvinili Veroniku Remišovú, že svojou neschopnosťou spôsobila, že Slovensku prepadne 1 miliarda eur z eurofondov. Zaujímavé, že sa o tak vážnom zlyhaní dámy nezverili najprv rovno Veronike. Zrejme preto, lebo by sa aj niečo dozvedeli o téme, ktorej vôbec nerozumejú,“ dodal premiér.

Sulík sa vicepremiérke ospravedlnil za tlačovú konferenciu Nicholsonovej

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík (SaS) sa na pondelkovej (9. februára) koaličnej rade ospravedlnil vicepremiérke Veronike Remišovej za tlačovú konferenciu europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej . Remišová to povedala na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že očakáva ospravedlnenie. V slušnej spoločnosti sa podľa nej človek, keď šíri nepravdivé informácie, ospravedlní. Do vlády podľa jej slov nešla preto, aby sa venovala hádkam a riešila spory. Europoslankyňa v pondelok na tlačovej konferencii povedala, že Slovensko prišlo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja o miliardu eur.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA