Sociálne siete

Ekonomika

SaS má výhrady k novele zákona o verejnom obstarávaní, nepodporí ju

SaS má výhrady k novele zákona o verejnom obstarávaní, nepodporí ju

Zverejnené:

Upravené: 31. decembra 2020 o 13:00

213

large sas sulik ccf
ZDROJ: Anna Zemanová a Richard Sulík, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

31. december 2020 11:42 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) má výhrady k novele zákona o verejnom obstarávaní a v súčasnej podobe ju nepodporí. Ako povedal predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík, novela so sebou nesie viacero pochybností. Aktuálne pritom končí medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu.

Podľa podpredsedu SaS a ministra školstva Branislava Gröhlinga je kľúčové, aby podlimitné zákazky neboli vyňaté zo zákona, ale išli v samostatnom režime pravidiel. Obstarávanie úplne mimo rámec pravidiel stanovených zákonom o verejnom obstarávaní ide podľa neho ruka v ruka s výrazným znížením hospodárskej súťaže a rizikom, že súťaž môže byť korupčná a vopred dohodnutá. „Riziko je tak skutočne obrovské. Budeme preto trvať na nastavení jasných zjednodušených pravidiel pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Za principiálne považujeme tiež, aby podnety v prípade pochybenia pri zákazkách mohla podávať aj verejnosť či mimovládne organizácie,“ povedal Gröhling.

Novela zákona o verejnom obstarávaní podľa strany SaS mení zásadným spôsobom spôsob obstarávania. „Preto aj verejne žiadame vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého, aby bolo predĺžené medzirezortné pripomienkové konanie do konca januára. To vytvorí priestor pre lepšie posúdenie navrhovaných zmien,“ uzavrela predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA