Sociálne siete

Ekonomika

Slovenské hotely a penzióny zažívajú najhorší rok existencie

Prepad počtu hostí na úrovni okresov dosiahol až do 84 %.

Zverejnené:

Upravené: 20. októbra 2021 o 21:21

650

large hotel unsplash eebc
Ilustračná foto, Unsplash

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Štatistický úrad SR zverejňuje tisíce mesačných dát o návštevnosti ubytovacích zariadení v podrobnejšej štruktúre vo svojej centrálnej databáze DATAcube. Informuje o tom v tlačovej správe.

Činnosť hotelov, penziónov a ďalších ubytovacích zariadení cestovného ruchu v tomto roku zásadne zdecimovala pandémia. Najvýraznejší, viac ako 75 % prepad počtu hostí v súhrne za 7 mesiacov tohto roka v porovnaní s obdobím pred pandémiou, zaznamenali ubytovatelia v piatich  okresoch Bratislavy (Bratislava I pokles o 84 %) a v okresoch Trnava a Nitra. Vyplýva to z nových dát v ubytovacej štatistike, ktoré aktuálne od októbra zverejnil Štatistický úrad SR.

Súčasne ďalších 29 okresov SR zaznamenalo prepad počtu hostí o viac ako 50%. Ubytovatelia v tradičných baštách domácej turistiky v okresoch Liptovský Mikuláš a okres Poprad mali do konca júla o 65 % menej hostí ako pred dvoma rokmi.

Pandémia tiež spôsobila, že vo viac ako polovici okresov SR dáta nie sú dostupné v tomto roku, pretože ubytovatelia mali niekoľko mesiacov zatvorené alebo nemali návštevníkov a tohtoročnú situáciu nie je možné číselne vyjadriť s ohľadom na ochranu dát.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA