Sociálne siete

Ekonomika

Slovensko bude môcť čerpať z Európskej únie na transformáciu regiónov 459 miliónov eur

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 21:56

117

lena balk Kip Rv Or S unsplash bb
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash

REKLAMA

27. november 2020 12:50 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Z európskeho Fondu na spravodlivú transformáciu bude môcť Slovensko v budúcnosti čerpať 459 miliónov eur. Peniaze budú v ďalšom programovom období určené na podporu európskych regiónov pri prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo. Informovala o tom podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, podľa ktorej približne polovica z týchto peňazí pôjde do regiónu hornej Nitry.

Práve v tomto regióne prestane štát do troch rokov dotovať ťažbu hnedého uhlia, baníci a ďalší zamestnanci z pridružených odvetví tak prídu o prácu. Peniaze z Fondu na spravodlivú transformáciu sú podľa Remišovej určené na rekvalifikáciu zamestnancov, pritiahnutie investorov z iných odvetví, tvorbu nových pracovných miest, ale aj na rozvoj služieb, napríklad v cestovnom ruchu. „Cieľ je, aby sme udržali zamestnanosť a aby rodiny baníkov neprišli o živobytie,“ poznamenala Remišová. Len v regióne hornej Nitry ide o tisícky ľudí z baníctva a na baníctvo nadviazaných odvetví.

Ďalšími oprávnenými prijímateľmi z Fondu na spravodlivú transformáciu budú aj Košický, Banskobystrický a Bratislavský kraj. Ide podľa Remišovej o regióny, ktoré sú zaťažené takým priemyslom, ktorý významným spôsobom znečisťuje životné prostredie. Okrem peňazí Fondu v budúcom programovom období je podľa nej už dnes z rôznych operačných programov pre región hornej Nitry vyčlenených 54 miliónov eur.

Európska únia sa rozhodla podporiť transformáciu vybraných regiónov, pretože ťažba a spaľovanie uhlia tvoria významnú záťaž v boji proti klimatickým zmenám.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA