Sociálne siete

Ekonomika

Tržby e-kasy sa vracajú na úroveň spred pandémie

Zverejnené:

Upravené: 15. júna 2021 o 9:26

173

peniaze bankovky mince euro clanok W bbf
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Výrazne zlepšujúca sa situácia a postupné uvoľnenie opatrení sa prejavuje už aj v tržbách. Najlepšie sa darí maloobchodu, hodnoty spred pandémie však postupne dobiehajú aj osobné služby či reštaurácie. Najpomalší rast zaznamenávajú ubytovacie služby. Vyplýva to z najnovších údajov finančnej správy zo systému e-kasa.

Uvoľňovanie protipandemických opatrení prinieslo viac ľudí v obchodoch a službách. Zvýšená návštevnosť sa prejavila už aj na  tržbách týchto prevádzok. Porovnávali sme tržby v systéme e-kasa vo februári 2020, teda v posledný mesiac pred prijatím protiedpidemických opatrení, s májom 2021, teda po výraznom uvoľnení koronaopatrení.

Štatistiky zo systému e-kasa potvrdzujú, že najlepšie sa darí maloobchodu. V máji tohto roka sa dostali nad úroveň tržieb z februára 2020 všetky typy prevádzok. Rovnako bol vo všetkých typoch prevádzok maloobchodu v máji zaznamenaný vysoký medzimesačný rast tržieb oproti aprílu. Najviac rástli tržby v obchodoch s tovarom pre domácnosť, a to medzimesačne až o 50 %. Tržby predajní s odevmi a obuvou medzimesačne vzrástli o 30%.

Postupne sa na ´predkoronovú´ úroveň dostávajú aj ostatné sektory. Tržby v sektore osobných služieb (kaderníctva, kozmetické služby, masážne salóny) dosiahli  v máji tohto roka 85 %, reštaurácie a pohostinstvá na úroveň 70 % oproti februáru minulého roka. K postupnému, hoci zatiaľ pomalému, oživeniu dochádza aj v prípade ubytovania, kde tržby dosiahli v máji úroveň 30 % tržieb z februára 2020.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA