Sociálne siete

Ekonomika

Turizmus v únii bol vlani polovičný v porovnaní s rokom 2019

Najciteľnejší pokles, až o viac ako 70 %, zaznamenali vyhľadávané stredomorské dovolenkové lokality Cyprus, Grécko a Malta.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 15. marca 2021 o 13:48

18

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Nikos Zacharoulis

SITA

BRATISLAVA – V roku 2020 strávili turisti v ubytovacích zariadeniach Európskej únie (EÚ) dovedna 1,4 miliardy nocí. V porovnaní s rokom predtým to predstavuje pokles o 52 %. Informovala o tom v pondelok Európska komisia.

Cestovný ruch patril vlani medzi odvetvia, ktoré boli najviac zasiahnuté opatreniami na potlačenie šírenia koronavírusu. Počet prenocovaní sa v roku 2020 v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížil vo všetkých členských štátoch EÚ.

Najciteľnejší pokles, až o viac ako 70 %, zaznamenali vyhľadávané stredomorské dovolenkové lokality Cyprus, Grécko a Malta. Na opačnom póle rebríčka sa umiestnili Holandsko a Dánsko, kde zaznamenali úbytok turistov „iba“ na úrovni 35 %.

Zaujímavo vyznieva aj porovnanie domácich a zahraničných turistov. Nocľahy zahraničných turistov klesli o 68 %, kým v prípade domácich návštevníkov zaznamenali v jednotlivých členských štátoch EÚ v priemere o 38 % nižšie číslo. Najväčší úbytok zahraničných návštevníkov zaznamenali na Cypre a v Rumunsku, viac ako 80 %.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA