Sociálne siete

Ekonomika

Ukrajinci už nechcú odoberať zemný plyn zo Slovenska ako predtým

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 23:33

117

large radiator afeec
ZDROJ: Unsplash/Umberto

REKLAMA

17. november 2020 19:09 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Ukrajinci na jeseň stratili záujem o odber zemného plynu zo Slovenska. Po tom, čo cez leto vyťažovali plynovod Vojany-Užhorod takmer naplno, keď odoberali denne vyše 40 miliónov kubíkov plynu, v súčasnosti zo Slovenska odoberajú menej ako 10 miliónov kubíkov. Maximálna kapacita plynovodu Vojany – Užhorod je pritom 44 miliónov metrov kubických. Za zníženým odberom plynu možno hľadať naplnenosť ukrajinských plynových zásobníkov, či neočakávanie problémov s dodávkami plynu z Ruska.

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prevádzkovateľom prepravnej plynovej siete, spoločnosťou Eustream, počas prvých septembrových dní dokonca Ukrajinci zo Slovenska neodobrali ani kubík plynu. Koncom septembra sa preprava plynu vojanským plynovodom dostala na dennú úroveň zhruba 14 miliónov metrov kubických, v októbri dosiahla 9 miliónov. Počas novembrových dní sa preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybuje na úrovni 7 až 8 miliónov metrov kubických denne. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA