Sociálne siete

Ekonomika

Zelená vízia Košíc môže mestu pomôcť k titulu Európskeho hlavného zeleného mesta 2023

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 15:06

212

large kosice d
ZDROJ: Košice, GlobalNews.sk

REKLAMA

13. december 2020 09:51 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Košiciam by k titulu Európskeho hlavného zeleného mesta 2023 mohla dopomôcť Zelená vízia mesta. Na svojom webe o tom informuje stránka Populair, ktorá je súčasťou projektu Life zameraného na kvalitu ovzdušia.

Košice sa chcú stať do 2030 mestom, ktoré nebude zanechávať žiadnu uhlíkovú, vodnú ani energetickú stopu. V uvedenom termíne chcú zároveň dosiahnuť, aby bola vnútorná teplota mesta vyrovnaná s tou v jeho okolí. Zelená vízia obsahuje aj ambíciu zavádzania inovácií inšpirovaných prírodou, ktoré budú mať viacnásobný úžitok a prinesú so sebou aj vytváranie pracovných miest či rozvoj sociálneho kapitálu.

Titul Európske hlavné zelené mesto roku udeľuje Európska komisia od roku 2010. O udelení ocenenia rozhoduje nezávislá skupina odborníkov. Tá vyhodnocuje napríklad stav mestskej zelene, znečistenie hlukom, kvalitu ovzdušia, produkciu a spracovanie odpadov či miestnu politiku v oblasti životného prostredia. Ocenenie zatiaľ doteraz získali Štokholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kodaň, Bristol, Ľubľana, Essen, Nijmegen, Oslo, Lisabon, Lahti a Grenoble. Spolu s titulom obdrží víťazná samospráva aj finančnú prémiu vo výške 350-tisíc eur.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA