Sociálne siete

Knihy

Čudácky milovník kníh a neposedná zvedavá školáčka

Kniha, ktorá vám pohladí dušu a zahreje pri srdci.

Zverejnené:

Upravené: 24. septembra 2021 o 12:44

385

Zdroj: Ikar

REKLAMA

BRATISLAVA – Hlavný hrdina knižky Starec a more príbehov sa volá Carl. Zasvätil celý život knihám a teraz chodí po meste, roznáša ich a diskutuje s ľuďmi. Nazýva ich postavami z kníh, ich skutočné mená si nepamätá.
A potom do jeho života vstúpi malé zvedavé a bystré dievčatko…

Ale poďme pekne od začiatku.

Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí kráča každý deň po meste s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi.

Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií.

Zdroj: Ikar

Starec a more príbehov je oslava zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky.

Kniha, ktorú si môžete pritisnúť k telu, zahreje vás, dodá sebavedomie a zlepší náladu. Kniha, ktorá vás objíme. Príbeh, ktorý ukazuje, ako dokážu knihy stavať mosty medzi ľuďmi…

„Starec a more príbehov je oslavou zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí, je to pocta príbehom v akejkoľvek forme. Možno ho čítať na viacerých úrovniach; ako láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky,“ približuje prekladateľka knihy Jana Petrikovičová.

„Som taká rada, že existujú knihy!“ povzdychla si Ursel. „Dúfam, že tu budú naveky! Pretože všetko sa mení, rýchlo a neustále. Dnes každý platí už len kartou. Keď začnem pri pokladni odratúvať presný počet mincí, všetci sa na mňa čudne pozerajú.“
„Písané slovo tu bude vždy, pani Schäferová. Niektoré veci sa nedajú lepšie vyjadriť žiadnym iným spôsobom. A kníhtlač je pre myšlienky a príbehy najlepšou konzervačnou metódou. Vďaka nej pretrvajú stáročia.“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA