Sociálne siete

Nezaradené

Poslanci budú voliť kandidáta na GP až v utorok 1. decembra

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 15:57

136

large Generalna prokuratora peta beb
ZDROJ: Ilustračné foto, GlobalNews.sk/Petra Šturdíková

REKLAMA

25. november 2020 09:01 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Parlament bude voliť kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR v utorok 1. decembra o 11:00. Zmenu termínu voľby schválili poslanci. Návrh na zmenu predložil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na návrh všetkých štyroch koaličných poslaneckých klubov. Voľba sa mala pôvodne uskutočniť dnes o 17:00.

O funkciu sa uchádza sedem kandidátov – Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.

Ústavnoprávny výbor NR SR v pondelok 23. novembra večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu generálneho prokurátora. Potvrdil tak, že spĺňajú podmienky na tento post. Kandidátov vypočúvali počas troch dní, pôvodne malo vypočutie trvať len dva. Uchádzači odpovedali na otázky členov výboru, zástupcov prezidentskej kancelárie ako aj prítomných poslancov parlamentu. Každý z kandidátov vystupoval pred výborom niekoľko hodín. Voľba v parlamente je naplánovaná o 17:00 po hlasovaní. Voľba bude verejná.

Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO) bolo vypočutie otvorené, transparentné, dôsledné a „nikoho nešetrili“ bez ohľadu na to, kto ktorého kandidáta nominoval. „Bez kvalitného generálneho prokurátora sa v boji s korupciu a organizovaným zločinom ďaleko nedostaneme,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

Organizácia Via Iuris tvrdí, že verejnosť má toľko informácií o uchádzačoch na post generálneho prokurátora ako nikdy predtým. Podľa organizácie zvýšila „katastrofálna situácia“ spôsobená nedávnym vedením prokuratúry nielen záujem médií, ale aj celej verejnosti o túto inštitúciu. Podľa organizácie v minulosti neexistovali dostupné prostriedky, prostredníctvom ktorých by verejnosť mohla „odhaliť“ pravú osobnosť jednotlivých uchádzačov a aktuálna voľba nového generálneho prokurátora je prelomová.

SaS sa dohodla, ako bude postupovať pri voľbe kandidáta

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa v rámci klubu dohodla, ako bude postupovať pri voľbe šéfa Generálnej prokuratúry SR. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Podľa jeho slov sa však nestačí dohodnúť na jednom kandidátovi, pretože sa to nemusí stretnúť s výberom ostatných strán.

„Som veľmi spokojný s tým, ako sa dohodol klub. Máme pripravený postup, ako budeme vyjednávať,“ doplnil Sulík. Koalícia mala v utorok 24. novembra podľa Sulíka „konštruktívne stretnutie.“ „Čaká nás voľba generálneho prokurátora a bolo by dobré, aby došlo k zhode,“ dodal.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) pred zasadnutím vlády SR povedal, že koalícia stále rokuje o spoločnom kandidátovi.

SMER-SD: Strana nemá kandidáta, ktorého by podporila

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) nemá kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR, ktorého by chcela podporiť. Povedal to včera predseda Smeru-SD Robert Fico. Na hlasovaní sa však podľa jeho slov poslanci za stranu zúčastnia.

„Nám sa nepáči ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora, ktorý je navrhnutý. V tejto chvíli je naše stanovisko také, že pôjdeme hlasovať, no nemáme žiadneho kandidáta, ktorého by sme chceli podporiť,“ uviedol Fico. Pre Smer sú podľa neho dôležitejšie obedy zadarmo pre deti než voľba generálneho prokurátora. Fico je presvedčený, že ktokoľvek bude z kandidátov zvolený, bude „politicky tlačený“.

TIS: Šanta je zo všetkých kandidátov najpôsobivejším rečníkom, Žilinka má silný príbeh

Prokurátor Ján Šanta je zo všetkých kandidátov na funkciu generálneho prokurátora najpôsobivejším rečníkom, Maroš Žilinka má silný príbeh. Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) tak príspevkom na sociálnej sieti zhodnotila posledný deň vypočúvania kandidátov pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. To, že je Šanta najlepším rečníkom môže byť pri obnovovaní dôvery k prokuratúre užitočná zručnosť. „Má silnú kariéru s výsledkami a jasnú predstavu s otvorením prokuratúry. Sám šiel v otvorenej komunikácii už dávnejšie príkladom,“ dodala TIS.

Šantovou slabinou bol podľa TIS jeho nedostatok sebareflexie, keď sa už v minulosti nepridal k hlasným kritikom vedenia prokuratúry. „Je také ťažké priznať, že robiť len svoju prácu dobre je trochu málo? A nevie si spomenúť na žiadnu svoju chybu? Pri niektorých otázkach sme mali tiež dojem, že poslancom viac nadbiehal ako trval na svojich názoroch,“ uzavrela hodnotenie Šantu TIS.

Ako pokračovali, Maroš Žilinka má silný príbeh, vrátane odporu k bývalému vedeniu prokuratúry, cez prvé obvinenie daňových machinácií Kočnera až k tomu, že sa pre mafiu stal terčom objednávky vraždy. „Otvorenosť prokuratúry hlásal skôr ako väčšina kandidátov,“ podotkla TIS s tým, že podobne ako viacerých poslancov, aj ich vyrušuje vzťah k „vybavovačovi“ Michalovi Gučíkovi. „Žilinka neobjasnil, ako to priateľstvo vzniklo a najmä to, prečo ho už dávno neodstavil vzhľadom na Gučíkove výčiny. Pri odpovediach nás prekvapila aj neschopnosť jasne skritizovať Roberta Kaliňáka,“ uviedla TIS.

TIS opäť pripomenula, že by prijala viac času na preverenie všetkých výrokov a pochybností, ktoré počas vypočúvaní odzneli. „Vo finále totiž medzi Šantom, Žilinkom a Klimentom rozhodne nie to, čo sme doteraz vedeli, ale skôr to, čo sa z vážnejších šumov podarí dokázať či preveriť po vypočutí,“ uzavrela TIS.

REMIŠOVÁ: Verejné vypočutia kandidátov odhalili pri niektorých aj možné pochybnosti

Verejné vypočutia kandidátov na funkciu generálneho prokurátora odhalili v prípade niektorých aj možné pochybnosti. Strana Za ľudí si na jeho základe spravila vnútorné poradie kandidátov. Informovala o tom predsedníčka strany a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Odmietla však uviesť mená favoritov pred ukončením rokovaní vrámci koalície.

Cieľom strany je, aby sa koaliční partneri dohodli na najlepšom kandidátovi, ktorý bude prijateľný pre všetkých. Strana Za ľudí si určila tri dôležité kritéria. „Aby kandidát nebol vydierateľný, nemal vážne trhliny v osobnom príbehu a kontakty so zásadovými osobami. Tak isto aby mal vnútornú silu, energiu a chuť robiť potrebné zmeny na prokuratúre,“ vysvetlila Remišová.

NAĎ: Koalícia určite nepadne na hlasovaní o generálnom prokurátorovi

Koalícia určite nepadne na hlasovaní o kandidátovi na generálneho prokurátora. Po rokovaní vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že ministri mali dnes na zasadnutí kabinetu konštruktívnu, priateľskú a dobrú diskusiu. Minister je presvedčený, že koalícia nájde spoločného kandidáta.

Správu priebežne aktualizujeme.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA