Sociálne siete

Šport

Cristiano Ronaldo poľuje na viacero rekordov v roku 2021, pridať sa môže aj Sergio Ramos

Cristiano Ronaldo poľuje na viacero rekordov v roku 2021, pridať sa môže aj Sergio Ramos

Zverejnené:

Upravené: 6. januára 2021 o 11:00

94

large ronaldo de
ZDROJ: Cristiano Ronaldo, SITA/AP Photo/Fabio Ferrari/LaPresse

REKLAMA

6. január 2021 10:50 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Futbal je hra založená na kolektívnom úspechu, ale aj prekonávanie individuálnych rekordov má v ňom vysokú hodnotu. Rok 2021 by mal priať aj naháňaniu rekordných štatistík v podaní jednotlivcov a v popredí by mali stáť osvedčené mená ako Cristiano Ronaldo a Sergio Ramos. Informuje o tom portál BBC Sport.

Nedávno prebehlo vo verejnosti, že čoskoro 36-ročný Portugalčan (nar. 5. 2. 1985) prekonal v počte kariérnych gólov brazílsku legendu Pelého (758 – 757) a na dostrel má absolútneho streleckého kráľa Josefa Bicana (759). Fenomenálny útočník sa však chystá pokoriť aj rekord v počte reprezentačných gólov. Dosiaľ ich nastrieľal 102 a na prekonanie lídra historických tabuliek Iránčana Aliho Daeiho mu chýba osem zásahov. Ázijský futbalista svojich 109 gólov dosiahol v rozpätí rokov 1993 – 2006, Ronaldo skóroval prvýkrát v reprezentačnom drese na ME 2004 proti neskoršiemu šampiónovi Grécku. Na to, aby prekonal Aliho Daeiho, bude mať v roku 2021 minimálne jedenásť súťažných a zrejme aj niekoľko prípravných zápasov, ktoré čakajú na reprezentáciu Portugalska.

Viac rekordov?

Čo sa týka záverečného turnaja majstrovstiev Európy, ktorý sa uskutoční, ak to koronavírus dovolí, v termíne 12. 6. – 12 7. v 13 mestách naprieč kontinentom, aj tam si CR7 brúsi zuby na prekonanie viacerých rekordných zápisov. Ak strelí jeden gól, prekoná Francúza Michela Platiniho. Dosiaľ sú spoločne s 9 gólmi na čele poradia najlepších strelcov histórie ME. Šancu na prekonanie Platiniho má aj jeho krajan Antoine Griezmann, na záverečnom turnaji ME však potrebuje súperom nasúkať až štyri góly. To isté platí aj o Zlatanovi Ibrahimovičovi, ak sa rok pred štyridsiatkou uskutoční jeho návrat do reprezentačného dresu Švédska.

Späť k Ronaldovi. Ak nastúpi čo len v jednom zápase na kontinentálnom šampionáte, stane sa prvým futbalistom s účasťou na piatich ME. Debutoval už v spomenutom roku 2004 na domácich trávnikoch, kde získal striebornú medailu a o 12 rokov neskôr sa na ME vo Francúzsku dočkal titulu. Ak sa Portugalsko znova prebojuje do finále, rodák z Madeiry sa môže stať prvým futbalistom, ktorý si zahrá v troch rozhodujúcich zápasoch o tituloch na ME. A po štvrté – fenomenálny útočník môže prekonať aj rekord ME v počte asistencií, ktorý dosiaľ patrí Čechovi Karlovi Poborskému so šiestimi. CR7 má na konte o jednu prihrávku na gól menej.

Rekord na klubovej úrovni

To stále nie je všetko. Ronaldo sa môže dočkať ďalšieho rekordu aj na klubovej úrovni. Ak sa mu podarí vybojovať s Juventusom Turín celkový triumf v Lige majstrov, pridá sa k lídrovi histórie v počte európskych klubových titulov, legende Realu Madrid Franciscovi Gentovi. Zároveň sa po Holanďanovi Clarencem Seedorfovi stane iba druhým futbalistom s víťaznými zárezmi v Lige majstrov v dresoch troch rôznych klubov. Dosiaľ má CR7 jeden titul ako hráč Manchestru United a štyri v Reale Madrid. Ak sa stane najlepším strelcom Serie A, bude ako prvý hráč, ktorému sa to podarilo v troch najpopulárnejších ligových súťažiach – Anglicku, Španielsku a Taliansku.

Španielsky obranca Sergio Ramos po odchode Ronalda prevzal líderskú pozíciu v Reale Madrid a pravidelne to dokazuje výkonmi na ihrisku v spojitostí s prekonávaním rekordov. Nedávno v novembri 34-ročný Ramos prekonal európsky rekordný zápis Taliana Gianluigiho Buffona v počte reprezentačných štartov, keď si pripísal 178. vystúpenie v národnom tíme Španielska. Sedem zápasov ho delí od prekonania absolútneho rekordéra Egypťana Ahmeda Hassana, ktorý v rokoch 1995 – 2012 nazbieral 184 štartov v reprezentácii tejto severoafrickej krajiny. Okrem Ramosa poľujú na rekordný zápis ešte minimálne dvaja hráči z futbalovo rozvojovejších krajín. Ománčan Ahmed Mubarak má na konte 179 a Kuvajťan Bader al-Mutawa 178 reprezentačných vystúpení. Obaja majú 35 rokov, ale stále pokračujú v kariére.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA