Sociálne siete

Šport

Japonci avizujú na olympiádu dodatočné výdavky 2,3 miliardy eur

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 21:48

102

large olympiada fa
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/AP Photo/Eugene Hoshiko

REKLAMA

4. december 2020 11:50 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Organizátori olympijských hier v Tokiu budú musieť siahnuť hlboko do vrecka. Odklad najväčšieho sviatku športovcov na budúce leto si vyžiada dofinancovanie približne 2,3 miliardy eur. S týmto odhadom prišiel v piatok výkonný riaditeľ organizačného výboru OH 2020 Toširo Muto. O väčšinu dodatočných nákladov sa musia podeliť mesto Tokio, vláda organizátorskej krajiny a organizátori, čiže japonskí daňoví poplatníci. Menšou časťou by mal prispieť aj Medzinárodný olympijský výbor.

Vyše dvojmiliardové navýšenie pôvodného rozpočtu hier má za následok najmä fakt, že arény a nehnuteľnosti pre olympijskú dedinu je potrebné prenajať aj na nasledujúci rok. Ďalej sú to dodatočné výdavky na zamestnancov, vybavenie športovísk a úložné priestory. Organizátori najnovšie tiež predstavili plány na úspory v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Je potrebné znížiť najmä výdavky na kancelárske priestory, reklamu a pompéznosť slávnostných ceremoniálov.

„Organizátori už výrazne prekročili pôvodne plánovaný rozpočet. Teraz oficiálne rátajú s nákladmi vo výške približne 12,66 mld. eur. Podľa štúdie Britskej univerzity v Oxforde sú tokijské hry už teraz najdrahšie v histórii letných hier,“ informoval aj portál ORF.

Japonci sa v spolupráci s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) v súvislosti s pandémiou koronavírusu pripravujú na rôzne alternatívy. Nepripúšťajú si však možnosť, že vrcholné športové podujatie v lete 2021 nebude možné organizovať. V jarných mesiacoch 2021 chcú predstaviť model, ako v japonskej metropole bude fungovať približne 11-tisíc športovcov, desiatky tisíc členov realizačných tímov, rozhodcov, médií, sponzorov či vysielateľov. A samozrejme – aj divákov. Nový termín otvorenia OH v Tokiu je stanovený na 23. júla 2021.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA