Sociálne siete

Šport

Zlato v obrovskom slalome pre Francúza Faivreho, Adam Žampa na výbornom 8. mieste

Líder po prvom kole Francúz Alexis Pinturault spadol v druhej jazde už v hornej časti trate.

Zverejnené:

Upravené: 19. februára 2021 o 22:31

109

zampa
Adam Žampa na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v talianskej Cortine d'Ampezzo, foto: SITA/AP Photo/Marco Tacca

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Francúz Mathieu Faivre získal zlatú medailu v obrovskom slalome mužov na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v talianskej Cortine d’Ampezzo. Na aktuálnom šampionáte získal už druhý najcennejší kov, v úvode tohto týždňa ovládol aj paralelný obrovský slalom.

Dvadsaťdeväťročný Faivre bol po prvom kole piatkového „obráku“ až štvrtý, po svojej druhej jazde sa zaradil na čelo a pred neho sa nedostal už žiadny z konkurentov. Striebro si napokon vyjazdil Talian Luca de Aliprandini so stratou 0,63 s na víťaza, bronz putuje do Rakúska zásluhou Marca Schwarza (+0,87 s). Smolu mal líder po prvom kole Francúz Alexis Pinturault, ktorý spadol a predčasne sa rozlúčil už v hornej časti druhého kola.

Prvé kolo

Slovenský reprezentant Adam Žampa po 20. najlepšom čase v 1. kole mal mimoriadne vydarenú druhú jazdu, po ktorej sa na dlhší čas usadil na čele priebežného hodnotenia a z postu lídra ho zosadil až jedenásty po prvom kole Chorvát Filip Zubčič. Ten napokon skončil štvrtý. V konečnom účtovaní to slovenskému pretekárovi stačilo na 8. priečku s mankom 2,48 sekundy na víťaza, je to jeho najlepší výsledok v individuálnych súťažiach na MS. Na svojom konte má však aj striebro zo St. Moritzu 2017 z tímovej súťaže, v ktorej na MS 2019 v Aare skončili Slováci na 5. priečke. Maximom Adama Žampu na MS bola až do piatka 13. pozícia z kombinácie v Schladmingu 2013.

„Je pravda, že pred pretekmi som ôsme miesto nečakal. Vedel som, že lyžujem rýchlo, ukázalo sa to aj v úvode sezóny, no prišli problémy s chrbtom a v januári som nútene pauzoval a rehabilitoval. Všetku energiu som sa rozhodol vložiť do obrovského slalomu na majstrovstvách sveta. V prvom kole som spravil chybu a vedel som, že v druhom mi lepší výsledok môže priniesť len jazda naplno. Som veľmi šťastný, že som to vytiahol až na 8. priečku. V druhom kole som si len dával pozor, aby som nespravil chybu tam, kde v prvom. Bola to výzva. Majstrovstvá sveta ako majú byť, trať bola poriadna výzva,“ povedal Adam Žampa pre ČT Sport a doplnil: „V nedeľňajšom slalome sa asi nepredstavím, keďže aj dnes som štartoval pod liekmi. Radšej si oddýchnem a pripravím sa na ďalšie preteky vo Svetovom pohári. Navyše, s mojim číslom by som v slalome asi veľa vody nenamútil.“

Adam Žampa v piatok získal aj skalp obhajcu titulu majstra sveta a strieborného zo ZOH 2018 v Pjongčangu v tejto disciplíne Nóra Henrika Kristoffersena, ktorý obsadil deviaty post.

V druhom kole obrovského slalomu mužov na MS sa predstavil aj Andreas Žampa a v porovnaní s 1. kolom, keď mu patrila 25. priečka, poskočil o päť pozícií nahor na 20. stupienok. V Cortine sa v druhom kole „obráku“ predstavil aj slovenský mladík Filip Baláž, ktorý v prvej jazde dosiahol 43. najlepší čas. Druhé kolo však nedokončil a nefiguruje medzi klasifikovanými.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA