Sociálne siete

Šport

Na OH 2024 v Paríži bude mať premiéru breakdance

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 21:29

254

large breakdance fcc
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Dimitri Houtteman

REKLAMA

9. december 2020 08:26 SITA, redakcia

ŽENEVA – Mužská chôdza na 50 km vypadne z programu olympijských hier a nahradí ju nová chodecká súťaž pre obe pohlavia. Tá zatiaľ nepozná presný formát. Stane sa tak v roku 2024 v Paríži. V budúcom roku na OH v Tokiu by ešte nemalo nič brániť tomu, aby Matej Tóth obhajoval svoju zlatú medailu z Ria de Janeiro 2016.

Svetová atletika navrhla zaradiť medzi olympijské disciplíny kros, ale neuspela. „Výkonný výbor MOV sa rozhodol zachovať počet atletických disciplín, ale zároveň ponúka Svetovej atletike možnosť nahradiť mužské preteky na 50 km novou zmiešanou súťažou pohlaví. Zatiaľ nie je isté, či pôjde o disciplínu na dráhe alebo ako dosiaľ fungujúce chodecké preteky mimo štadióna. Svetová atletika musí nové podujatie potvrdiť do 31. mája 2021,“ uviedol Medzinárodný olympijský výbor.

Okrem bežeckého krosu sa do programu hier zatiaľ nedostane ani pobrežné veslovanie a parkúr, čiže prekážkový beh s trikmi v mestskom prostredí. Veľká redukcia čaká v súvislosti s OH 2024 čaká na vzpieračov, menšia na boxerov. Vzpieranie by malo mať v Paríži 120 športovcov, čo je menej ako polovica z ich celkového počtu na OH 2016 v Riu de Janeiro. Z medailového boja vypadnú štyri súťaže. Vzhľadom na dlhodobé dopingové problémy športovcov zo vzpieračských veľmocí a tiež pomalé tempo reforiem v Medzinárodnej federácii vzpierania sa chvíľu dokonca uvažovalo aj nad úplným koncom tohto tradičného športu na olympijskej pôde.

Celkovo sa na OH 2024 bude bojovať o 329 medailových kompletov, čo bude o 10 menej ako v Tokiu 2021. Počet športovcov by mal klesnúť z vyše 11 000 na 10 500. MOV týmto rozhodnutím potvrdzuje svoj zámer pomaly upúšťať z megalomanského princípu olympijských hier a znižovať počet účastníkov. Dôležitou novinkou bude aj dosiahnutie rodovej rovnosti, keď v Paríži vôbec po prvý raz v olympijskej histórii bude o medaily zápoliť rovnaký počet mužov aj žien. Bude teda dodržaný princíp 50-percentnej účasti oboch pohlaví. V Tokiu sa ešte ráta so zastúpením ženskej časti vo výške 48,8 percenta.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA