Sociálne siete

Šport

Francúz Pinturault vyhral sobotňajší obrovský slalom, Žampa na 17. mieste

Pinturault získal veľký krištáľový glóbus.

Zverejnené:

Upravené: 20. marca 2021 o 13:07

171

zampa adam
Adam Žampa, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Francúz Alexis Pinturault sa stal v predstihu celkovým víťazom Svetového pohára v sezóne 2020/2021. Tridsaťročný francúzsky reprezentant vyhral sobotňajší obrovský slalom vo švajčiarskom Lenzerheide a tým spečatil zisk veľkého krištáľového glóbusu za prvenstvo v celkovom hodnotení SP aj prvú priečku v hodnotení disciplíny. To všetko sa mu podarilo presne v deň tridsiatych narodenín.

Pinturault v predchádzajúcich dvoch sezónach skončil v celkovej klasifikácii zakaždým druhý. Doteraz nemal na svojom konte celkový triumf v niektorej z disciplín s výnimkou kombinácie. K trom medailám zo ZOH (0-1-2) a šiestim cenným kovom z MS (2-1-3) pridal v sobotu aj mimoriadne cenený veľký glóbus.

„Som veľmi rád, že sa mi to podarilo. Po celý čas som veril, že mi to vyjde. Chcel by som za podporu poďakovať všetkým partnerom aj fanúšikom,“ povedal v prvom televíznom rozhovore Pinturault. Stal sa tretím Francúzom s veľkým glóbusom, pred ním sa to podarilo len Jeanovi-Claudovi Killymu a Lucovi Alphandovi. Rekordérom v tomto smere je Rakúšan Marcel Hirscher so ziskom ôsmich veľkých krištáľových glóbusov.

Francúz v sobotu triumfoval v obrovskom slalome s náskokom 20 stotín sekundy pred Chorvátom Filipom Zubčičom, tretí skončil ďalší Francúz Mathieu Faivre (+0,21 s). Pinturaultovi k zisku glóbusu už v sobotu pomohlo až 11. miesto jeho prenasledovateľa Švajčiara Marca Odermatta (+1,28 ).

Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil v sobotu nebodované 17. miesto, na ktoré sa posunul z 18. priečky po prvom kole. Tridsaťročný Kežmarčan je prvým slovenským mužom, ktorý sa predstavil vo finále SP v niektorej z disciplín. V súčte za víťazom zaostal o 2,99 sekundy.

Článok sme aktualizovali.

REKLAMA

NAJČÍTANEJŠIE

REKLAMA

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA