Sociálne siete

Šport

Výzva Sagana, Kuzminovej či Bartekovej bola vypočutá. Do Olympijskej kvapky krvi sa zapojilo cez 18-tisíc ľudí

Výzvu podporili aj Marián Gáborík, Boris Valábik, Richard Tury, Róbert Vittek, Ladislav a Peter Škantárovci, Lucia Hrivnák Klocová či René Pucher.

Zverejnené:

Upravené: 12. februára 2021 o 17:31

65

Darovanie krvi
Ilustračné foto, zdroj: SITA/Branislav Bibel

SITA

BRATISLAVA – Iniciatíva Nadácie Slovenského olympijského a športového výboru a Národnej transfúznej služby (NTS) podporená viacerými známymi športovcami dopadla úspešne, v kampani Olympijská kvapka krvi darovalo krv 18 671 osôb a odovzdali viac ako 8400 litrov najcennejšej tekutiny. Do akcie sa priamo či nepriamo zapojili aj desiatky športovcov. Výzvu podporili Peter Sagan, Anastasia Kuzminová, Marián Gáborík, Danka Barteková, Boris Valábik, Richard Tury, Róbert Vittek, Ladislav a Peter Škantárovci, Lucia Hrivnák Klocová či René Pucher.

„Keďže každá kvapka sa počíta, rád som prijal ponuku stať sa jedným z ambasádorov kampane. Vždy rád pomáham iným. V tomto ťažkom pandemickom období som chcel poukázať aj na to, že netreba zabúdať na dôležité veci. Patrí medzi nich aj darovanie krvi,“ prezradil bývalý futbalista Róbert Vittek, doplnil ho boxer Tomi Kid Kovács: „Verím, že aj kvapka krvi od Tomiho Kida niekomu pomohla. Určite prídem darovať vzácnu tekutinu aj nabudúce.“

Pravidelným darcom krvi je niekdajší vodný slalomár, neskôr tréner a dnes riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík. „Nikdy neviem, kedy budem krv potrebovať ja. Ak je to možné a môžem ju darovať ja, rád tak učiním. Beriem to ako občiansku povinnosť. Keďže Olympijskú kvapku krvi pripravuje Nadácia SOŠV a ja som jej členom správnej rady, mal by som ísť tiež príkladom,“ prezradil medailista z OH 2000 v Sydney.

Za Nadáciu SOŠV akciu zhodnotil predseda jej správnej rady Dušan Guľáš: „Chcel by som poďakovať každému, kto vypočul výzvu a pomohol svojou čiastkou lekárom zachraňovať najdôležitejšiu vec – ľudské životy. Krv je nenahraditeľnou tekutinou nutnou k navráteniu zdravia a k záchrane životov. Zdravie iných nám nie je ľahostajné. Každá kvapka sa preto počítala a každou kvapkou sme pomáhali urobiť svet zdravším.“

Aj projektová manažérka NTS Martina Frigová poďakovala všetkým účastníkom. „Jedno veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí sa zmobilizovali a prichádzali na naše odberové pracoviská a pomohli tým pacientom, ktorí aj počas pandémie potrebovali k svojej liečbe na záchranu života krv. Spolupráca s Nadáciou SOŠV je vždy výborná a už sa tešíme na ďalšie spoločné projekty,“ povedala.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA