Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Aj Holandsko pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca, zatiaľ na dva týždne

Používanie spomenutej očkovacej látky okrem Holandska už stopli aj v Dánsku, Nórsku, Bulharsku, Írsku, Thajsku či na Islande.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 15. marca 2021 o 13:43

21

Ilustračné foto, zdroj: SITA/AP Photo/Damian Dovarganes

SITA

BRATISLAVA – Holandsko pozastavilo aplikáciu vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Tamojšia vláda uviedla, že tento krok bude platiť minimálne do 29. marca. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Používanie spomenutej očkovacej látky okrem Holandska už stopli aj v Dánsku, Nórsku, Bulharsku, Írsku, Thajsku či na Islande. Dôvodom sú obavy z možných vedľajších účinkov.

„Nemôžeme pripustiť žiadne pochybnosti o vakcíne. Musíme sa ubezpečiť, že je všetko v poriadku, takže je rozumné nateraz pozastaviť,“ uviedol holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge.

Nedeľňajšie rozhodnutie spôsobí oneskorenie holandského očkovacieho programu. Zdravotnícke orgány si objednali 12 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca, pričom počas nasledujúcich dvoch týždňov mali naplánovaných takmer 300-tisíc očkovaní.

Samotná spoločnosť však tvrdí, že vakcína je bezpečná a nepretržite ju monitoruje. „Dôkladné preskúmanie všetkých dostupných údajov o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí očkovaných v Európskej únii a Spojenom kráľovstve vakcínou AstraZeneca nepreukázalo žiadne dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie, a to v akejkoľvek definovanej vekovej skupine, pohlaví, šarži alebo ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedol vo vyhlásení britsko-švédsky farmaceutický gigant.

Tvrdenia firmy podporili aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európska lieková agentúra (EMA). Podľa WHO neexistuje žiadna súvislosť medzi podaním vakcíny a zvýšeným rizikom cievnej trombózy. EMA zasa tvrdí, že prínos vakcíny naďalej prevažuje jej riziká.

V EÚ a Británii zaznamenali medzi zaočkovanými osobami 15 prípadov cievnej trombózy a 22 prípadov pľúcnej embólie. Podľa spoločnosti AstraZeneca je to však omnoho menší výskyt, ako by sa dalo prirodzene očakávať u bežnej populácie takejto veľkosti, a podobné je to aj v prípade iných licencovaných vakcín proti koronavírusu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA