Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Biden zruší zmluvy o prisťahovalectve so Salvádorom, Guatemalou a Hondurasom

Zverejnené:

Upravené: 7. februára 2021 o 22:32

68

large biden dca
ZDROJ: Joe Biden, SITA/AP Photo/Alex Brandon

7. február 2021 11:26 SITA, redakcia

WASHINGTON – Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zruší dohody s troma krajinami v Strednej Amerike, ktoré obmedzovali možnosti ľudí požiadať na juhozápadnej hranici o azyl. Stane sa tak v rámci snahy zmeniť prisťahovaleckú politiku, ktorú nastavil Donald Trump.

Americký minister zahraničia Antony Blinken v sobotu potvrdil, že informovali Salvádor, Guatemalu a Honduras o začatí formálneho zrušenia dohôd.

Dohody vyžadovali, aby množstvo ľudí hľadajúcich azyl na americko-mexickej hranici išlo do spomínaných troch stredoamerických krajín a tam pokračovali vo svojom úsilí.

Minister vyhlásil, že nová administratíva verí v účinnejšie spôsoby spolupráce s vládnymi partnermi na manažovaní prisťahovaleckej politiky v regióne. V stanovisku takisto okamžite pozastavil účinnosť dohôd.

Blinken zároveň oznámil, že v prvom rade chcú USA spolupracovať s týmito krajinami na odstránení neistoty a chudoby, ktoré tamojších obyvateľov nútia k odchodu. Podotkol, že hranice USA nie sú otvorené a je potrebné ich akceptovať spoločne s americkými zákonmi.

Po začatí pandémie USA urýchlene vyhostili takmer každého, kto sa objavil na hranici a žiadal o azyl. Dôvodom boli zákony o verejnom zdraví, na základe ktorých chceli zabrániť šíreniu vírusu v USA.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA