Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Celosvetové emisie oxidu uhličitého klesli tento rok o sedem percent

V Spojených štátoch emisie klesli o 12 %, v Európe o 11 %, no v Číne len o 1,7 %.

Zverejnené:

Upravené: 11. decembra 2020 o 11:00

408

large znecistenie fabrika efaf
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Patrick Hendry

REKLAMA

11. december 2020 11:39 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Nové prepočty ukazujú, že pandémiou zasiahnutý svet znížil vďaka lockdownom tohtoročné emisie oxidu uhličitého o 7 %, čo je dosiaľ najväčší pokles.

Global Carbon Project, skupina desiatok medzinárodných vedcov, ktorí sledujú emisie, vypočítal, že do konca roka 2020 svet vypustí do ovzdušia zhruba 34 miliárd ton oxidu uhličitého. To predstavuje pokles oproti 36,4 miliardám z roku 2019, uvádzajú vedci v štúdii zverejnenej v odbornom časopise Earth System Science Data.

Pokles je podľa odborníkov najmä dôsledkom toho, že ľudia zostávajú doma a menej cestujú autami a lietadlami, pričom po skončení pandémie podľa nich emisie vyskočia naspäť. Pozemná doprava pritom tvorí zhruba pätinu celosvetových emisií oxidu uhličitého.

„Lockdown, samozrejme, v žiadnom prípade nie je cesta na boj proti klimatickej zmene,“ vyjadrila sa v súvislosti s výsledkami spoluautorka štúdie Corinne Le Quéré, klimatická vedkyňa z University of East Anglia.

V Spojených štátoch emisie klesli o 12 %, v Európe o 11 %, no v Číne len o 1,7 %. Dôvodom je, že Čína zaviedla lockdown skôr a zaznamenala slabšiu druhú vlnu nákaz. Čínske emisie tiež podľa Le Quéré pochádzajú vo väčšej miere z priemyslu a priemysel krajiny bol menej zasiahnutý ako doprava.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA