Sociálne siete

ZAHRANIČIE

EK schválila zmluvu o nákupe 200 miliónov dávok vakcíny firiem BioNTech-Pfizer

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 23:07

137

c  eaecebc
ZDROJ: ilustračné foto

REKLAMA

11. november 2020 21:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 11. novembra (SITA) – Európska komisia (EK) v stredu schválila štvrtú zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech-Pfizer, ktorou sa zabezpečuje prvý nákup 200 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu v mene všetkých členských štátov EÚ. Zmluvou sa zároveň zabezpečuje možnosť požadovať ďalších 100 miliónov dávok, ktoré sa majú dodať, keď sa preukáže bezpečnosť a účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Členské štáty sa budú môcť rozhodnúť vakcínu darovať krajinám s nižšími a strednými príjmami alebo ju distribuovať do ďalších európskych krajín. „Dnešná zmluva s alianciou BioNTech-Pfizer rozširuje široké portfólio vakcín, ktoré sa budú vyrábať v Európe, vrátane už podpísaných zmlúv so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK a Janssen Pharmaceutica NV a ukončených prípravných rozhovorov so spoločnosťami CureVac a Moderna,“ uviedla EK v tlačovej správe. Toto diverzifikované portfólio vakcín podľa nej zabezpečí, že Európa bude dobre pripravená na očkovanie, keď sa preukáže, že vakcíny sú bezpečné a účinné.

„EK sa rozhodla podporiť vakcínu firiem BioNTech-Pfizer na základe riadneho vedeckého posúdenia, použitej technológie, skúseností spoločností s vývojom vakcín a ich výrobnej kapacity schopnej zaistiť dodávky pre celú EÚ,“ konštatuje sa v tlačovej správe. EK financuje časť počiatočných nákladov výrobcov vakcín formou dohôd o predbežnom nákupe a za to získava právo na nákup stanoveného počtu dávok v konkrétnom časovom rámci. Poskytnuté finančné prostriedky sa považujú za preddavok za vakcíny, ktoré členské štáty nakúpia. Európska komisia sa zaviazala, že zabezpečí, aby vakcínu dostali všetci, ktorí ju potrebujú, a to nielen doma, ale kdekoľvek na svete.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA