Sociálne siete

ZAHRANIČIE

EÚ a Británia sa dohodli na pobrexitovej obchodnej dohode

Len týždeň do definitívneho ukončenia prechodného obdobia po brexite oznámila britská vláda, že „dohoda je hotová“.

Zverejnené:

Upravené: 25. decembra 2020 o 10:00

288

large leynova brexit eacacd
ZDROJ: Ursula von der Leyenová, SITA/AP Photo/Francisco Seco

REKLAMA

25. december 2020 10:46 SITA, redakcia

BRUSEL – Európska únia (EÚ) a Veľká Británia dosiahli dohodu, ktorou ukončili mesiace nezhôd v oblasti práv na rybolov a budúcich obchodných vzťahov. Len týždeň do definitívneho ukončenia prechodného obdobia po brexite oznámila britská vláda, že „dohoda je hotová“.

Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie z Downing Street vyhlásil, že Briti si vzali naspäť kontrolu nad svojím osudom, „svojimi peniazmi, hranicami, zákonmi, obchodom a vodami na rybolov“, informuje spravodajský portál BBC. Text dohody zatiaľ nezverejnili, no podľa predsedu vlády je to „dobrá dohoda pre celú Európu“.

„Uzavreli sme dosiaľ najväčšiu dohodu, hodnú 668 miliárd libier ročne,“ skonštatoval tiež s tým, že komplexná dohoda na kanadský štýl medzi Spojeným kráľovstvom a úniou ochráni pracovné miesta v krajine a umožní, aby sa mohli britské tovary predávať na európskom trhu bez ciel a kvót. „Dohoda, ktorá umožní našim firmám ešte viac obchodovať s našimi európskymi priateľmi,“ uviedol ďalej Johnson.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po ohlásení dohody prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter skonštatovala, že za ňu stálo za to bojovať. „Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej,“ napísala.

Počas tlačovej konferencie z Bruselu sa vyjadrila, že to bola síce dlhá a kľukatá cesta, no môžu sa pochváliť dobrou dohodou. „Je to férová a vyvážená dohoda a je to správna a zodpovedná vec pre obe strany,“ povedala s tým, že je čas obrátiť list a pozerať sa do budúcnosti. Británia podľa nej zostáva „spoľahlivým partnerom“ únie.

Ako naznačila, rybárov čaká päťapolročné prechodné obdobie. Strany budú naďalej pokračovať v spolupráci v oblastiach klimatických zmien, energetiky, bezpečnosti a dopravy.

Po tom, ako podľa agentúry AP vyjednávači v stredu vyriešili sporné otázky týkajúce sa hospodárskej súťaže a rybolovu, prechádzali stovky stránok právnického textu, ktoré by mali byť po deviatich mesiacoch rokovaní základom pobrexitových vzťahov medzi úniou a Britmi.

Dohodu musí ešte schváliť všetkých 27 členských štátov únie a tiež európsky a britský parlament. Johnson podľa BBC dúfa, že britský parlament sa zíde 30. decembra, aby hlasoval o dohode. EP však už varoval, že nezostáva dostatok času na to, aby stihli dohodu schváliť pred 1. januárom.

V záujme dosiahnutia dohody sa počas ostatných dní v rozhovoroch výraznejšie angažovali aj britský premiér a predsedníčka EK. EÚ navyše hľadala právne možnosti, ako prípadnú dohodu formálne spečatiť bez odobrenia Európskym parlamentom alebo či by dohoda mohla vstúpiť do platnosti 1. januára a EP by ju dodatočne schválil neskôr.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra. Vzniknú tak dva samostatné trhy a bude to znamenať aj koniec voľného pohybu.

Text dohody by mali zverejniť v nadchádzajúcich dňoch.

Vyslanci členských štátov únie prerokujú dohodu, očakáva sa jednomyseľná podpora

Veľvyslanci členských štátov Európskej únie v piatok prerokujú dohodu o vzťahoch s Veľkou Britániou po 1. januári. Po oznámení, že brexitové rokovania nakoniec po dlhých mesiacoch nezhôd skončili úspešne, si dohoda už vo štvrtok získala širokú podporu zo strany členských štátov. Očakáva sa preto, že ich súhlas bude jednomyseľný. Tým sa otvorí cesta k potvrdeniu dohody v Európskom aj britskom parlamente. Rýchle schválenie je kľúčové vzhľadom na to, že prechodné obdobie, počas ktorého sa vzťahy medzi európskou dvadsaťsedmičkou a Veľkou Britániou ešte riadia únijným právom, končí 31. decembra.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA